Strona głównaChorobyPies lub kot „lekiem” na depresję

Pies lub kot „lekiem” na depresję

Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.
Pies lub kot „lekiem” na depresję [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] Wiele osób z chorobami psychicznymi deklaruje, że stała obecność i bliskość czworonożnych milusińskich stanowi źródło spokoju i pomaga osłabić objawy zaburzeń. Nie tylko i stanowią panaceum na - wszelkie inne domowe „maskotki": króliki, fretki, ptaki, wiewiórki, etc. też łagodzą symptomy chorób.

Badacze z Wielkiej Brytanii sprawdzili, jaką rolę odgrywają zwierzaki w życiu ponad 50 osób zmagających się długotrwałymi problemami psychicznymi. Aż sześćdziesiąt procent badanych umieściło swoje w centralnym i najważniejszym kręgu, ponad rodziną, przyjaciółmi i . Kolejne 20 procent uczestników umieściło swoich milusińskich w drugim kręgu, tuż za członkami najbliższej rodziny.

Jak wskazują pacjenci, stała obecność i bliskość pupili stanowi natychmiastowe źródło spokoju. W przypadku niektórych badanych zwierzę pomogło istotnie osłabić objawy, np. takie, jak słyszenie głosów czy myśli .

Jak wskazują autorzy badań z University of Manchester, uczestnicy uważali, że ich zwierzaki pełniły bardzo pozytywne role - pomagały radzić sobie z piętnem związanym z doświadczaniem zaburzeń psychicznych i dawały pełną bezwarunkową akceptację.

Co więcej, odkryto, że zwierzęta były szczególnie pomocne w okresach kryzysowych. Dostarczały bezwarunkowego wsparcia, którego pacjenci często nie doświadczali ze strony rodziny czy przyjaciół, mówią uczeni.

O badaniach napisano w czasopiśmie BMC Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy