Strona głównaChorobyPies może zarazić się COVID-19, ale nie przeniesie choroby na właściciela

Pies może zarazić się COVID-19, ale nie przeniesie choroby na właściciela

Badania pokazały, że pies może zarazić się wirusem SARS-CoV-2 od swojego właściciela, ale nie rozprzestrzenia go na innych.
Pies może zarazić się COVID-19, ale nie przeniesie choroby na właściciela [fot. Alexandru Manole from Pixabay]
Od początku pandemii eksperci apelują o nieporzucanie zwierząt domowych i gospodarskich, bo one nie stanowią zagrożenia dla ludzi, jeśli chodzi o infekcje nowym koronawirusem. Nowe testy wykonane w Hongkongu pokazały, że istnieje pewne prawdopodobieństwo zarażenia wirusem psa przez właściciela, ale dalsze infekowanie innych ludzi przez czworonoga już nie nie zostało odnotowane.

Według Arjana Stegemana z Uniwersytetu w Utrechcie prawdopodobieństwo zakażenia swojego psa przez chorego właściciela jest jednak nikłe. W badaniu tylko 2 z 15 psów, które żyły z zarażonymi ludźmi, zachorowało na tę chorobę.

Badanie wykryło wirusowe RNA i przeciwciała u obu . Żaden czworonóg jednak nie wykazywał znaczących objawów. Odkrycia potwierdzają wyniki kwietniowego badania, w którym naukowcy w Chinach zainfekowali psy SARS-CoV-2 i obserwowali zwierzęta. Według uczonych jednak że właściciele psów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa powinni zachować ostrożność podczas zajmowania się swoimi zwierzętami.

American Veterinary Medical Association zaleca, aby osoby, które mają COVID-19, nosiły maskę podczas opieki nad swoimi zwierzętami. Chorzy powinni również unikać przytulania się do zwierzaków i dzielenia się jedzeniem z nimi oraz powinni myć ręce przed i po kontakcie z czworonogami.

Chociaż badanie przeprowadzone w Hongkongu nie znalazło dowodów na to, że psy zarażają ludzi, warto dalej badać psy i koty, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wirus przenosił się na ludzi w pierwszej kolejności. Naukowcy uważają, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy i został przeniesiony na ludzi przez pośrednie zwierzę, które pozostaje nieznane.

Według wiodącej teorii ‘gatunki pośredniczące' miały kontakt z ludźmi na rynku ze zwierzętami w Wuhan w Chinach. „Na takich rynkach psy, koty i inne ssaki są sprzedawane na mięso, a zbłąkane czworonogi wędrują wokół nich swobodnie", mówi Malik Peiris z Uniwersytetu w Hongkongu. „Wirus wydaje się mieć dość szeroki zasięg. Psy, koty i inne blisko spokrewnione gatunki ssaków mogą być na niego podatne i stanowić pomost między nietoperzami a ludźmi "- uważa Peiris.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy