Strona głównaChorobyPiłka nożna a ryzyko demencji - istnieje związek

Piłka nożna a ryzyko demencji - istnieje związek

Mówi się, że sport to zdrowie, ale zawodowi lekkoatleci czy zawodnicy różnych dyscyplin często w starszym wieku doświadczają pewnych problemów zdrowotnych. Badania pokazały, że w przypadku piłkarzy znacznie większe jest zagrożenie chorobami neurodegeneracyjnymi.
Piłka nożna a ryzyko demencji - istnieje związek [fot. midi12 z Pixabay]
Football Association oraz Professional Footballers' Association zebrały dane ponad siedmiu tysięcy szkockich piłkarzy. Okazało się, że wśród tych zawodników prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby neurodegeneracyjnej jest około 3,5 razy wyższe niż w ogólnej populacji.

Jak obliczyli uczeni z Glasgow University, byłych zawodowych piłkarzy dotyczyło pięciokrotnie wyższe ryzyko Alzheimera, cztery razy wyższe ryzyko choroby neuronu ruchowego i dwukrotnie częściej chorowali oni na w porównaniu do grupy kontrolnej. Jednocześnie ustalono, że rzadziej umierali w wyniku innych powszechnych chorób, takich jak i określone nowotwory, w tym .

Ogólnie rzecz ujmując, ludzie zawodowo grający w piłkę znacznie częściej zmagali się na starość z demencją ale jednocześnie istotnie rzadziej doświadczali chorób rozpowszechnionych w populacji ogólnej.

Autorzy badań wskazują, że nie jest jasne, jakie są dokładne przyczyny zwiększonej częstości u byłych graczy. Wielu ekspertów uważa, że związek między częstą grą w football i zaburzeniami neurodegradacyjnymi wynika z częstych urazów głowy u zawodników, niemniej autorzy mówią, że nie ustalono, czy odpowiada za to sam częściej doznawany wstrząs mózgu, sposób jego leczenia, styl gry, czy też jeszcze jakiś inny czynnik.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy