Strona głównaChorobyPo zachorowaniu na COVID-19 znacznie wzrasta ryzyko Alzheimera

Po zachorowaniu na COVID-19 znacznie wzrasta ryzyko Alzheimera

Starsze osoby po COVID-19 mają znacznie wyższe ryzyko - nawet o 50 do 80 proc. wyższe - zachorowania na chorobę Alzheimera w ciągu kolejnego roku.
Po zachorowaniu na COVID-19 znacznie wzrasta ryzyko Alzheimera
Medycy ostrzegają, że osoby w wieku ponad 65 lat, które zaraziły się COVID-19, były bardziej podatne na rozwój choroby Alzheimera w ciągu roku po zdiagnozowaniu infekcji . Najwyższe zagrożenie dotyczyło kobiet w wieku co najmniej 85 lat.

Prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera u seniorów niemal podwoiło się (0,35 do 0,68 proc.) w ciągu jednego roku po zakażeniu COVID. Według ekspertów nie jest jasne, czy wyzwala rozwój choroby Alzheimera, czy po prostu przyspiesza pojawienie się tej formy Alzheimera.

- Czynniki odgrywające rolę w rozwoju są słabo poznane, jednak ważne tu dwa elementy obejmują wcześniejsze infekcje (zwłaszcza infekcje wirusowe) oraz stany zapalne - mówi prof. Pamela Davis z Case Western Reserve University.

- Ponieważ zakażenie SARS-CoV2 ma związek z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, w tym ze stanem zapalnym, chcieliśmy sprawdzić, czy nawet krótki czas COVID-19 może przekładać się na częstsze diagnozy - dodaje prof. Davis.

Wyższe zagrożenie demencją odnotowano po przeanalizowaniu anonimowej dokumentacji medycznej 6,2 miliona ludzi w wieku powyżej 65 lat z okresu od lutego 2020 do maja 2021 roku, u których wcześniej i nie zdiagnozowano choroby Alzheimera.

- Jeśli ten wzrost nowych diagnoz choroby Alzheimera zostanie utrzymany, fala pacjentów z obecnie nieuleczalną chorobą będzie duża i może jeszcze silniej nadwerężyć system opieki długoterminowej - wskazuje prof. Davis. - Choroba Alzheimera jest poważna i trudna do zarządzania i myśleliśmy, że zmniejszyliśmy część ryzyka, osłabiając takie czynniki, jak , choroby serca, i siedzący tryb życia. Tymczasem COVID i jego długoterminowe konsekwencje wciąż się pojawiają. Trzeba ciągle monitorować wpływ tej choroby na niepełnosprawność - dodaje prof. Davis.

Wcześniejsze badania związane z COVID pokazały, że osoby z demencją są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem; osoby stosujące nadmierne ilości używek także częściej się zakażają; oraz że 5 proc. osób, które przyjmowały Paxlovid, by leczyć objawy COVID, doświadczyło kolejnej infekcji koronawirusem w ciągu miesiąca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy