Strona głównaChorobyPodczas choroby tracimy apetyt. Oto wyjaśnienie, dlaczego

Podczas choroby tracimy apetyt. Oto wyjaśnienie, dlaczego

Gdy się choruje, nie ma się apetytu, a to najprawdopodobniej dlatego, że w ten sposób organizm może się bronić przed drobnoustrojami, wyjaśniają uczeni z RPA.
Podczas choroby tracimy apetyt. Oto wyjaśnienie, dlaczego [© Photographee.eu - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu Stellenbosch uważają, że utrata apetytu podczas czy innej choroby ma bardzo ważną funkcję. Zwiększa zdolność komórek do autofagii, czyli procesu, który oznacza „zjadanie siebie samych".

W normalnych warunkach komórki zostają poddane autofagii, aby usunąć pozostałości wytwarzane w związku ze zużyciem części komórki. Dzięki autofagii wykorzystuje się odpadki, które mogłyby spowodować uszkodzenie komórki. Taki materiał jest wykorzystywany jako „paliwo" do tworzenia nowych części. W ten sposób wszystkie komórki w organizmie są stale regenerowane i dobrze funkcjonują.

Uczeni sądzą, że krótkoterminowy podczas infekcji może być korzystny właśnie dlatego, że komórki pozbawione składników odżywczych regulują proces autofagii. Tymczasem atakujące komórki mogą być niszczone przez tenże proces autorecyklingu.

Chociaż powszechnie sądzi się, że to jedynie układ immunologiczny zwalcza infekcje, „zwykłe" komórki także potrafią się bronić - mechanizm samoobrony obejmuje właśnie autofagię, uważają badacze.

Ocenę afrykańskich uczonych wspiera także fakt, że pacjenci onkologiczni, którzy pościli przed chemioterapią, doświadczyli mniej szkodliwych skutków ubocznych wywołanych przez to leczenie, takich jak: , osłabienie, , nudności, wymioty i biegunka.

Zintensyfikowanie autofagii może mieć dodatkowe korzyści. Kawałki bakterii i wirusów przetwarzane przez komórki mogą być również przekazywane do komórek układu odpornościowego. Natomiast komórki immunologiczne mogą uczyć się rozpoznawania bakterii i wirusów i kształtować odpowiednie przeciwciała. Autofagia zatem może być efektywna w zwiększenia skuteczności szczepionki.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Autophagy.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy