Strona głównaChorobyPogoda może mieć wpływ na ryzyko raka?

Pogoda może mieć wpływ na ryzyko raka?

Nowe badania wiążą mieszkanie w zimnych, mokrych obszarach ze zwiększonym wskaźnikiem występowania nowotworów.
Pogoda może mieć wpływ na ryzyko raka? [fot. StockSnap z Pixabay]
Wcześniejsze badania dotyczące poziomu występowania w USA wskazywały duże zróżnicowanie wskaźników choroby w różnych stanach kraju. Według ekspertów odpowiadają za to rozmaite czynniki, w tym te etniczne, behawioralne, społeczne, ekonomiczne i związane ze stylem życia oraz poziomem zanieczyszczenia środowiska. To jednak mogą nie być wszystkie elementy związane z zagrożeniem nowotworami. W nowych badaniach uczeni sprawdzili, czy na ryzyko choroby może oddziaływać poziom opadów atmosferycznych oraz strefa klimatyczna.

Zdaniem uczonych z West Chester University of Pennsylvania zwiększone opady deszczu, temperatura i wilgotność same w sobie nie powodują raka. Eksperci sądz jednak, że wymienione składowe klimatu mogą zwiększać ekspozycję na czynniki rakotwórcze, działając jako nośniki lub zwiększając naturalne biotyczne wytwarzanie czynników rakotwórczych.

Autorzy przeanalizowali dane z piętnastu stanów dotyczące wskaźników m. in. , jajnika, płuc, i . Wzęili również pod uwagę informacje o zachorowalności na raka, klimacie i danych demograficznych z hrabstw. Co więcej, uwzględnili różne czynniki mogące mieć wpływ na poziom zagrożenia rakiem, takie jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom dochodów, wiek populacj, etc.

Jak się okazało, częstość zachorowań na raka była wyższa w zimnych regionach w porównaniu do obszarów o gorącym i suchym klimacie. Ten ogólny wniosek miał jednak wyjątki, np. był najbardziej rozpowszechniony na gorących i suchych terenach.
Skąd taki związek? Przyczyny mogą być różne, wśród hipotez jest taka, że zwiększone opady sprawiają, że gleba jest bardziej kwaśna, a w glebach tych, przy niskich temperaturach, powszechniejsze są bakterie utleniające amoniak. To z kolei prowadzi do powstania kwasu azotawego uważanego za czynnik rakotwórczy.

Według innej hipotezy nowotworom może sprzyjać niedobór , który jest dość częsty w regionach gdzie częściej pada i jest pochmurno, a zbyt mała dawka tej witaminy sprzyja nowotworom. Jeszcze inna teoria głosi, że zimna aura intensyfikuje procesy metaboliczne związane z dążeniem organizmu do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała i to może zwiększać ryzyko raka.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Environmental Engineering Science

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy