Strona głównaChorobyPolacy niewiele wiedzą na temat łuszczycy

Polacy niewiele wiedzą na temat łuszczycy

Choć zdecydowana większość Polaków deklaruje wiedzę na temat łuszczycy, to są też i tacy, którzy są przekonani, że jest to choroba zaraźliwa. Z mocno zakorzenionymi stereotypami na temat łuszczycy chcą walczyć inicjatorzy ogólnopolskiego programu „Derma Friendly – W trosce o skórę”. Celem przedsięwzięcia jest edukacja Polaków na temat chorób skóry i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się ze schorzeniami dermatologicznymi.
Polacy niewiele wiedzą na temat łuszczycy [© Farina3000 - Fotolia.com] Badanie „Polacy o chorobach ” przeprowadzone przez Instytut Badawczy Homo Homini na zlecenie AbbVie Polska w maju 2013 roku, pokazało, że choć 91% społeczeństwa deklaruje wiedzę na temat , aż ponad 1/4 respondentów twierdzi, że można się nią zarazić.

Brak wiedzy przyczynia się do stygmatyzacji

Brak odpowiedniej wiedzy może stanowić barierę w kontakcie osoby chorej z fryzjerem czy kosmetyczką. Potwierdzają to respondenci, biorący udział w badaniu instytutu Homo Homini - co drugi głos w dyskusji mówi o trudnościach osób chorych w korzystaniu z usług dostępnych publicznie, takich jak: basen (52,1%), usługi fryzjerskie (52%) i kosmetyczne (50%). „Derma Friendly – W trosce o skórę” chce to zmienić – w ramach projektu prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna na temat chorób skóry oraz walka ze stygmatyzacją osób chorych dermatologicznie.

- Program (będący dla stowarzyszeń kontynuacją kilkuletnich działań) powstał by uświadamiać ludziom, że łuszczyca nie jest zaraźliwa. Brak tej świadomości w społeczeństwie sprawia, że chorzy na łuszczycę stykają się nieraz z niechęcią osób zdrowych. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, chociaż nie tylko tam. Chcielibyśmy po prostu móc bez skrępowania czy niepotrzebnego mieć możliwość korzystania z takich usług. Dla nas, świadomość, że możemy iść do fryzjera bez potrzeby tłumaczenia się z choroby jest dużą ulgą, taką namiastką normalności – wyjaśnia Wojciech Wilkowski, Przewodniczący Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę - współorganizatora programu.

Edukujemy, by przełamać stereotypy

W ramach programu, w największych miastach Polski przeprowadzany jest cykl szkoleń dermatologicznych dla pracowników salonów pielęgnacji urody. Wykłady są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: dermatologów i psychologów. Uczestnicy tych spotkań otrzymują bogatą wiedzę na temat najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych (obok łuszczycy są to: alergie kontaktowe, atopowe zapalenie skóry, czy grzybice skóry) oraz dowiadują się, w jaki sposób rozmawiać z klientami, którzy mają widoczne objawy chorobowe na skórze. Proponowana tematyka warsztatów obejmuje między innymi następujące obszary: prawdy i mity na temat choroby, właściwa pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry oraz aspekt psychologiczny chorób skóry. Każdy salon, którego pracownicy biorą udział w szkoleniach, otrzymuje Certyfikat oraz specjalne oznaczenie z logo programu, wyróżniające placówkę i akcentujące jej przeszkolenie w zakresie dermatologii. Dodatkowo adresy gabinetów umieszczone zostaną na stronie internetowej www.dermafriendly.pl, która będzie zawierała mapę miejsc oznaczonych Certyfikatem Derma Friendly.

Są już pierwsze placówki przyjazne chorym dermatologicznie

Pilotażowe szkolenia dermatologiczne, które odbyły się w czerwcu br. w ramach projektu w Lublinie i w Gdańsku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 78 pracowników salonów pielęgnacji urody oraz uczennic techników fryzjerskich. Dzięki szkoleniom Certyfikaty „Derma Friendly” otrzymało aż 35 salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Każdy z nich otrzymał również specjalne oznaczenie zawierające logo Programu i przeznaczone do umieszczenia w widocznym miejscu salonu – zachęcamy do odwiedzenia naszych ekspertów!

Projekt organizowany jest w ramach partnerskiej współpracy przez: Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz firmę Abbvie Polska. Patronat medialny nad Programem objęły serwisy Fryzjerzy.com oraz Polska Kosmetyka i Kosmetologia.

Informacje o Programie, szkoleniach oraz adresy placówek, które wzięły udział w szkoleniach i uzyskały Certyfikaty „Derma Friendly” już wkrótce będzie można znaleźć na stronie www.dermafriendly.pl oraz pisząc na adres email: kontakt@dermafriendly.pl.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy