Strona głównaChorobyPolacy pracują mimo grypy

Polacy pracują mimo grypy

Wśród osób które w 2011 roku chorowały na grypę, zdecydowana większość pracowała pomimo dolegliwości – wynika z badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie firmy Bayer. Niemal połowa badanych niechętnie bierze zwolnienie lekarskie, a (jedynie 15% respondentów zadeklarowało, że było na zwolnieniu lekarskim w czasie ostatniego epizodu grypy. Główną metodą walki z grypą wśród osób, które pracują pomimo tej choroby jest zażywanie leków dostępnych bez recepty.
Polacy pracują mimo grypy Wyniki badania, przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie firmy Bayer, pokazują jak dużym i często bagatelizowanym problemem jest grypa w pracy. Celem sondażu było zbadanie postaw pracowników wobec grypy i jej objawów oraz przyjętych w tym zakresie norm organizacyjnych w ich firmach. Okazało się, że jedynie 11% badanych, którzy mieli w zeszłym roku grypę lub jej objawy w czasie choroby nie wykonywało swoich obowiązków zawodowych. Większość tych, którym w 2011 roku zdarzyło się pracować z grypą przychodziła do pracy w czasie ostatniego epizodu grypy (87%).

Grypa zaraża już w pierwszym stadium. Najniebezpieczniejsze objawy grypy z punktu widzenia rozprzestrzeniania choroby, takie jak katar, poczucie ogólnego rozbicia, czy kaszel, są przez zdecydowaną większość badanych ignorowane (a wtedy choroba jest najbardziej zaraźliwa). Problemy te są wskazywane przez nie więcej niż co trzecią osobę jako potencjalny powód rezygnacji z wykonywania obowiązków zawodowych. Objawem, który skłoniłby większość badanych do wstrzymania się od pracy jest wysoka gorączka (88%). Występuje ona jednak zazwyczaj, gdy grypa jest w zaawansowanym stadium i choć jest uciążliwa dla samego chorego, to nie stanowi już zagrożenia dla innych.

Główną metodą walki z grypą wśród osób, które zwykle pracują pomimo tej choroby jest zażywanie leków dostępnych bez recepty - 85 proc. z nich deklaruje, iż leczy się właśnie w ten sposób.

Wśród osób, którym zdarzyło się w ubiegłym roku pracować mimo grypy w większości przypadków (59%) przyczyną było to, że tylko oni mogli wykonać swoje obowiązki lub trudno im było znaleźć zastępstwo. Problem ten dotyczy jeszcze częściej osób na stanowiskach kierowniczych.

Co czwarty badany, który w 2011 pracował pomimo grypy obawiał się zaległości powstałych na skutek nieobecności w pracy. Podobny odsetek pracował z grypą w obawie przed niekorzystną oceną ze strony firmy, w której zwolnienie lekarskie nie jest dobrze widziane. Wśród tych, którzy zwykle pracują pomimo grypy, zdecydowanie częściej pojawia się również stwierdzenie, iż takie zachowanie jest ogólnie przyjęte w ich firmie.

Taka sytuacja powoduje obniżenie efektywności pracy. Wśród osób, które w 2011 roku pomimo grypy musiały pracować, mówiąc o konsekwencjach takiego stanu rzeczy i odczuwanych emocjach, dwie na pięć osób deklaruje, iż były zmęczone, przemęczone; podobnie często przyznawano się do obniżonej efektywności w pracy, a co piąta do problemów z koncentracją. Przemęczenie nasila się zwłaszcza u osób notorycznie pracujących z grypą, wśród których już niemal połowa przyznaje się do przemęczenia w pracy.

Pomimo tego, że większość z badanych przychodzi do pracy z grypą lub jej objawami, sami (58%) boją się zarazić od innych. Grypa odbija się nie tylko na efektywności chorego pracownika, ale na działaniu całej organizacji. Co trzeci badany ogranicza kontakty z współpracownikami, gdy w firmie panuje epidemia grypy.

Obciążeni obowiązkami i odpowiedzialnością, niechętnie skłaniamy się do brania zwolnienia chorobowego. Niemal połowa badanych niechętnie bierze zwolnienie, gdy już udaje się do lekarza, niemal 2/3 stara się, by zwolnienie było jak najkrótsze, natomiast ponad 1/4 w ogóle nie bierze zwolnienia, gdy zostaje w domu z powodu grypy i wykorzystuje własny urlop na okres leczenia.

Raport „Grypa w pracy” ujawnia również, iż nie tylko pracownicy ignorują grypę i jej objawy, ale również sami pracodawcy wydają się być słabo przygotowani na sezon grypowy. Tylko co czwarty pracownik otrzymuje oferty bezpłatnych szczepień przeciwgrypowych od swojej firmy, podobnie rzadko zapewniany jest dodatkowy pakiet medyczny.

Tagi: grypa, praca, choroba

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy