Strona głównaChorobyPolscy seniorzy słyszą coraz gorzej

Polscy seniorzy słyszą coraz gorzej

Pogarszanie się słuchu u osób starszych to proces długotrwały, który przebiega stopniowo. Najbardziej narażone są na nie osoby, które ukończyły 60 rok życia. Najpierw senior przestaje słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości, a później dopiero średniej – wtedy właśnie rozpoczynają się problemy ze słyszalnością mowy.
Polscy seniorzy słyszą coraz gorzej [© Robert Przybysz - Fotolia.com] Coraz więcej seniorów ma problemy ze słyszeniem. Blisko ponad 70 procent osób, które wzięły udział w testach słuchu podczas Ciechocińskich Dni Słuchu ma problem ze słuchem. Bezpłatnym badaniom w zeszły weekend poddało się ponad 1 000 mieszkańców i okolic oraz przebywających tam kuracjuszy. Podczas akcji można było skorzystać z dwóch stacjonarnych urządzeń do testów słuchu oraz dwóch słuchobusów, w których profesjonalnej porady udzielali, m.in. protetycy słuchu.

Wydarzenie miało przybliżyć seniorom oraz rodzinom z dziećmi zagadnienia profilaktyki higieny słuchu, poprzez stosowanie nowoczesnych aparatów słuchowych, a także pozyskania wiedzy o możliwości refundacji aparatów słuchowych przez NFZ, jak również starania się o dofinansowanie w adekwatnych do miejsca zamieszkania Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Zdaniem organizatorów Ciechocińskich Dni Słuchu wiele osób powyżej 60. roku życia jest nadal w wieku produkcyjnym i powinno pozostać na rynku pracy w pełni zdrowia. Tymczasem utrata słuchu, jeśli nie będzie właściwie leczona, praktycznie eliminuje takie osoby z rynku pracy oraz negatywnie wpływa na relacje osobiste i życie społeczne osób starszych. Coraz większe problemy w porozumiewaniu się i brak odpowiedniej diagnozy oraz leczenia niestety często skutkują wycofaniem się z życia społecznego osób niedosłyszących obawiających się odtrącenia, niezrozumienia i wstydu.

Niestety, dbanie o słuch i jego kontrola nie jest naszą mocną stroną. Przeciętny 60-latek wykonuje badania cholesterolu, poziomu cukru, bada wzrok, niestety zapomina o uszach. Niedosłuch jest bardzo podstępną chorobą. Stopniowe pogłębianie się sprawia, że większość pacjentów nie zauważa problemów ze słuchem, dopóki niedosłuch nie zacznie utrudniać im codziennego funkcjonowania. Dlatego należy pamiętać, że dobrze dobrany aparat słuchowy daje wyczuwalną poprawę słyszenia w ponad 90% przypadków niedosłuchu i poprawia komfort życia.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:16:10, 24-05-2016 ~gość: 89.76.97.xxx

    Warto też pamiętać, że aparaty słuchowe trzeba czyścić.
  • 10:33:54, 25-05-2016 wiktoriamarcelinar

    Mój dziadziuś tez ma duże problemy ze słuchem, nie chce iść do laryngologa, a ewidentnie widać, ze nic nie słyszy albo bardzo słabo - oczywiście rozmowa z nim jest praktyczniej nie możliwa ona sobie my sobie. Jak był w szpitalu to powiedzieli, ze nie moga od razu przebada mu słuchu,a to jedyna możliwośc żeby on się zgodził ;/ juz prawie sie poddaliśmy i wtedy znajoma poleciała mi takie urzedzenie do poprawy słuchu HA 20 kupiliśmy, w sklepie Perfekton (http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/p/Urzadzenie-do-poprawy-sluchu-HA-20/361) bo nie drogie,a warto spróbować wszystkiego i jest o niebo lepiej.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy