Strona głównaChorobyPomidory - klucz do walki z rakiem żołądka?

Pomidory - klucz do walki z rakiem żołądka?

Pomidory mogą być bardzo przydatne w leczeniu nowotworu żołądka. Ekstrakt z tych warzyw (właściwie - owoców) może hamować wzrost komórek nowotworowych.
Pomidory - klucz do walki z rakiem żołądka? [© 5ph - Fotolia.com] Włoscy badacze odkryli, że odpowiednia dieta nie tylko pomaga uchronić się przed nowotworami, ale może być silnym sojusznikiem w walce z chorobą.

Już wcześniejsze testy dowiodły, że określone składniki , m. in. likopen i kartenoidy (naturalne barwniki) mogą mieć antynowotworowe właściwości. Teraz zbadano, jaki efekt dają ekstrakty z całego pomidora, a dokładniej jego dwóch popularnych we Włoszech odmian.

W badaniu in vitro sprawdzono zdolność ekstraktu do wpływania trzy różne linie komórkowe agresywnego . Postanowiono sprawdzić efekty substancji na ten rodzaj raka, ponieważ jest on czwartym najczęstszym nowotworem na świecie i rozwija się nie tylko z przyczyn genetycznych lub zakaźnych, ale także w wyniku niewłaściwej diety.

Wyniki są bardzo obiecujące. Okazało się bowiem, że ekstrakty powstrzymywały wzrost komórek nowotworowych. Poza tym zakłócały migrację tych komórek, czyli zapobiegały ich przedostawaniu się do otaczających tkanek. Co wiecej, wpłynęły nawet na apoptozę komórek rakowych (czyli ich samozniszczenie).

Do głównych czynników rozwoju raka żołądka zalicza się zakażenie bakteriami, H. pylori, które powodują wrzody. Poza tym chorobie sprzyjają: stan zapaleny błony śluzowej żołądka, długotrwała niedokrwistość, polipy. Co więcej, na rozwój choroby ma wpływ: palenie papierosów, , niezdrowa dieta pełna wysokoprzetworzonej żywności, grupa krwi A, zakażenie wirusem Epsteina-Barra, czynniki genetyczne, ekspozycja na azbest.
Corocznie diagnozuje się około miliona przypadków raka żołądka.

Badania oopisano w Journal of Cellular Physiology

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X