Strona głównaChorobyPora jedzenia i spania a rak - istnieje związek

Pora jedzenia i spania a rak - istnieje związek

Nowe hiszpańskie badania wskazują, że pora jedzenia posiłków może mieć wpływ na rozwój raka. Co więcej, osoby lubiące wcześnie wstawać, między 5 a 6 rano, odznaczają się niższym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór.
Pora jedzenia i spania a rak - istnieje związek [Fot. 7activestudio - Fotolia.com]
Uczeni z Instytute for Global Health w Barcelonie przeanalizowali dane kilku tysięcy kobiet i mężczyzn, szczególnie wzięli pod uwagę porę jedzenia kolacji oraz godzinę chodzenia spać i sprawdzili, czy może to mieć związek z lub .

Okazało się, że osoby, które jadły kolację przed 9 wieczorem, miały niższe ryzyko rozwoju wspomnianych form nowotworu.

Dokładniej rzecz ujmując, ci, którzy zasiadali do kolacji przed ósmą lub jedli przynajmniej na dwie godziny przed pójściem spać, cechowali się średnio o 20 proc. niższym ryzykiem tych rodzajów raka w porównaniu do pozostałych.

Jak wskazują autorzy, ich ustalenia nie oznaczają oczywiście, że samo w sobie jedzenie o późnych porach i zasypianie w godzinach nocnych wywołuje nowotwory, niemniej choroba może stanowić efekt kilku czynników, w tym zaburzeń .

Już wcześniejsze badania, autorstwa Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (będącej częścią Światowej Organizacji Zdrowia) wykazały, że praca zmianowa prawdopodobnie sprzyja rozwojowi nowotworów. Taki sposób funkcjonowania, zupełnie niezgodny z czasem obecności światła dziennego, negatywnie wpływa na chronotyp, czyli działanie „zegara" organizmu. W nowych testach szczególnie skoncentrowano się na ryzyku raka piersi i prostaty, ponieważ to właśnie te rodzaje raka miały związek ze zmianami dziennego rytmu.

Co więcej, odkryto też, osoby lubiące wcześnie wstawać, między 5 a 6 rano, odznaczają się niższym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór w porównaniu do „nocnych marków". Według autorów, nie bez znaczenia jest to, że jedzenie jest skuteczniej metabolizowane za dnia, a to oddziałuje nie tylko na naszą wagę, ale i wiele różnych procesów w organizmie.

O badaniach napisano w International Journal of Cancer.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy