Strona głównaChorobyPosiadanie zwierzaka może być „lekiem” na depresję?

Posiadanie zwierzaka może być „lekiem” na depresję?

Na całym świecie aż 300 milionów ludzi cierpi na depresję, chorobę, która nie pozwala normalnie funkcjonować, bardzo obniża jakość życia i nierzadko prowadzi do prób samobójczych. Okazuje się, że objawy depresji mogą być znacznie obniżone dzięki opiece nad jakimś zwierzakiem. Nie tylko samo siebie daje dobre dla naszego samopoczucia skutki, ale można też wytresować psa tak, aby działał terapuetycznie.
Posiadanie zwierzaka może być „lekiem” na depresję? [Fot. terezqua - Fotolia.com]
Niedawno (10-go września) obchodziliśmy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku z powodu samobójstw umiera około 800 tysięcy ludzi. Wiele z tych śmierci jest skutkiem pogłębiających się symptomów . Choroba często pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona, tymczasem odpowiednie leczenie, obejmujące i farmakoterapię, w wielu przypadkach daje bardzo dobre efekty. Teraz ustalono, że objawy depresyjne mogą być znacząco osłabione dzięki stałemu kontaktowi ze zwierzętami.

Od dawna wiadomo, że osoby posiadajace psa lub kota odznaczają się niższym poziomem i oraz czują się szczęśliwsze i mają więcej kontaktu z innymi ludźmi. Poza tym opiekunowie zwierząt są zdrowsi, bo zwykle muszą regularnie podejmować aktywność fizyczną przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Co więcej, jak się okazuje, psy mogą być trenowane tak, aby stanowiły wsparcie emocjonalne dla swoich właścicieli.

Odpowiednio wytresowany umie reagować objawy zmian ludzi, takie jak obgryzanie paznokci, potrząsanie nogami, wyrywanie włosów, etc. Czworonoga można nauczyć, by w takich sytuacjach był fizycznie blisko człowieka, łasił się i w ten sposób modyfikował odczuwane przez daną osobę emocje.

Poza tym zwierzaki są tresowane do wykonywania tzw. terapii dociskiem (ang. deep pressure therapy, DPT). Obejmuje ona silniejsze oddziaływanie na receptory dotykowe, np. mocny uścisk, ugniatanie, silniejsze obejmowanie. Pod wpływem takich bodźców, jakkolwiek są fizyczne, można szybko uzyskać zmianę stanu emocjonalnego - uspokojenie się chorego. Psy są uczone wykorzystywania wagi swojego ciała do wykonania DPT. Taki element leczenia okazuje się skuteczny w różnych zaburzeniach psychicznych, w tym w osłabianiu objawów stresu pourazowego, zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, etc.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy