Strona głównaChorobyPowikłania cukrzycy: niedosłuch

Powikłania cukrzycy: niedosłuch

Badania zwracają uwagę, że siedmiu na dziesięciu Polaków powyżej 60 roku życia zauważyło u siebie problemy ze słuchem. Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że zmysł ten pogarsza się wraz z wiekiem. Jednak mało kto wie, że ubytek może pojawić się jako konsekwencja cukrzycy. To kolejny argument za tym, żeby dbać o profilaktykę i możliwie jak najwcześniej reagować na objawy ubytku słuchu - u siebie i swoich bliskich.
Powikłania cukrzycy: niedosłuch [©  Adam Gregor - Fotolia.com] Wiele osób nie akceptuje , udając przed sobą i otoczeniem, że ten problem ich nie dotyczy. Konsekwencją tego jest wycofanie z życia towarzyskiego spowodowane trudnościami z komunikacją. Problemy w załatwianiu nawet najprostszych spraw codziennych i porozumieniu się z najbliższymi są bardzo stresujące i w perspektywie czasu mogą wywołać poczucie odepchnięcia, niezrozumienia, co jest pierwszym krokiem do depresji.

Okazuje się także, że może być konsekwencją i powikłaniem chorobowym. Cukrzyca, jako pierwsza i jedyna choroba niezakaźna została uznana przez ONZ za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dotyczy 3 milionów Polaków, z czego ponad 700 tysięcy z nich nie jest leczonych, a 800 tysięcy nawet nie wie, że choruje! Diagnozowanie tej choroby z pewnością by wzrosło, gdyby głośniej mówiono o jej powikłaniach. Cukrzyca typu 2 ma bowiem związek ze stopniową utratą słuchu, a prawdopodobieństwo problemów ze słuchem jest aż 2,15 raza większe u diabetyków niż u osób zdrowych. To wyniki przełomowego badania - National Health oraz Nutrition Exsamination Survey przeprowadzonego w latach 1999 i 2004. Podczas badań niedosłuch wykryto u 15% osób bez i aż u 30% diabetyków. Przyczyną jest wysoki poziom glukozy we krwi, który uszkadza drobne naczynia krwionośne w ślimaku ucha, a tym samym powoduje problemy ze słyszeniem.

Otoczenie osób starszych, w tym przede wszystkim najbliżsi, powinni być wyczuleni na wszelkie zmiany w zachowaniu seniorów. Równocześnie sami, nawet będąc w sile wieku wsłuchujmy się w swoje ciało i reagujmy. Aż 7 na 10 respondentów badania TNS OBOP zadeklarowało, że nie zostało skierowanych do laryngologa, mimo że wymagali takiej konsultacji, ponieważ zauważyli u siebie problemy ze słyszeniem. To niepokojące, ponieważ wczesne postawienie diagnozy i podjęcie właściwych działań wstrzymują proces utraty słuchu, co nie tylko poprawia znacznie jakość życia osoby niedosłyszącej, ale również umożliwia wykrycie innych schorzeń, w tym cukrzycy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć