Strona głównaChorobyPowikłania cukrzycy zabijają. Akcja edukacyjna

Powikłania cukrzycy zabijają. Akcja edukacyjna

Ponad 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Co roku ponad 20 tysięcy z nich umiera, a główną przyczyną są powikłania choroby. Prawidłowa kontrola cukrzycy, stosowanie się do zaleceń lekarskich i odpowiednie leczenie pozwalają na ograniczenie ryzyka rozwoju powikłań.
Powikłania cukrzycy zabijają. Akcja edukacyjna [© Svetlana Gajic - Fotolia.com] Przygotowana przez organizacje pozarządowe działające w obszarze diabetologii, kampania społeczna „Cukrzyca Bez Powikłań” skierowana jest do osób z rozpoznaną , które na co dzień zmagają się z licznymi ograniczeniami, jakie wiążą się z tą chorobą. Diagnoza oznacza bowiem dla pacjenta konieczność zmiany trybu życia, wprowadzenia odpowiedniej diety dokładnego stosowania się do zaleceń lekarskich.

Celem kampanii, która potrwa do końca listopada, będzie zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę powikłań cukrzycy. Akcja ma edukować osoby z cukrzycą, ponieważ to przede wszystkim one mają realny wpływ na stan swojego zdrowia i postęp choroby.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa , powstał spot telewizyjny, spot radiowy. Wizualizacje kampanii nawiązujące do dobrych i złych wyborów w życiu z cukrzycą pojawią się w prasie i na nośnikach w przestrzeni miejskiej i w Internecie.

Działania edukacyjne prowadzone będą w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Osoby z cukrzycą będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych pod kątem prewencji powikłań cukrzycy w Warszawie i Krakowie. Dodatkowo w czasie trwania kampanii będą możliwe konsultacje diabetologiczne on-line na stronie internetowej.

– Gdy sam zachorowałem, nawet nie zdawałem sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą dla mnie wynikać z niewłaściwej kontroli cukrzycy – mówi Dariusz Gnatowski, współzałożyciel Fundacji „Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja” i jeden z organizatorów kampanii. – Tą inicjatywą chcemy powiedzieć wszystkim, którzy mają cukrzycę: badajcie się, żyjcie aktywnie, pilnujcie swojej diety i przestrzegajcie zaleceń dotyczących leczenia.

Beata Stepanow, edukatorka diabetologiczna, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej i jeden z inicjatorów kampanii wyjaśnia: „Chcemy zwrócić uwagę jak ważne w życiu osób z cukrzycą są codzienne wybory, których muszą dokonywać. Cukrzyca wymusza bowiem wyrzeczenia i uczy dyscypliny, a jest to szczególnie trudne w przypadku osób starszych”. Dodaje również:„Właściwa kontrola cukrzycy, postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i edukatora oraz właściwe leczenie to czynniki, które są kluczowe dla każdego pacjenta, który chce uniknąć powikłań.

Cukrzyca to o przewlekłym charakterze, której towarzyszy długotrwała hiperglikemia. Najgroźniejsze w cukrzycy są powikłania mikro oraz makronaczyniowe. Powikłania niewłaściwie leczonej i niekontrolowanej cukrzycy mogą objawiać się u pacjentów już w pierwszych 5 latach choroby. Często zdarza się, że dopiero pierwsze powikłania prowadzą do prawidłowej diagnozy, dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować początkowych objawów cukrzycy, jakimi są przede wszystkim nadmierne pragnienie, częstomocz, osłabienie i wzmożona senność.

Niewłaściwie leczona i niekontrolowana cukrzyca prowadzi do powikłań sercowo-naczyniowych, , zawałów serca i choroby niedokrwiennej. Według aktualnych szacunków, roczne obciążenie dla budżetu państwa z powodu cukrzycy przekracza 7 miliardów zł, a połowa tej kwoty to koszty leczenia powikłań. Jednymi z najbardziej dramatycznych powikłań dla pacjenta są retinopatia, która może prowadzić do ślepoty oraz , w porę niezdiagnozowana może wymagać amputacji palców a w skrajnych przypadkach nawet całej kończyny.

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, powinny stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem i wprowadzić ograniczenia w swojej diecie. Ważne są również zmiana trybu życia i aktywność fizyczna. Pacjenci, którzy osiągają prawidłowe wyniki kontroli cukrzycy, dzięki postępowaniu zgodnemu z zaleceniami i właściwej terapii, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia powikłań cukrzycy w przyszłości.

W grupie ryzyka cukrzycy typu 2, która stanowi aż 95% przypadków cukrzycy, znajdują się osoby po 45. roku życia, otyłe lub z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy