Strona głównaChorobyPowtarzające się infekcje sprzyjają chorobom neurodegeneracyjnym

Powtarzające się infekcje sprzyjają chorobom neurodegeneracyjnym

Infekcje, które wymagają specjalistycznego leczenia szpitalnego we wczesnym i średnim wieku, są związane ze nasilonym ryzykiem choroby Alzheimera (Alzheimer's disease, AD) i choroby Parkinsona (Parkinson's disease, PD) w późniejszych latach.
Powtarzające się infekcje sprzyjają chorobom neurodegeneracyjnym [fot. Chokniti Khongchum from Pixabay]
Badania na zwierzętach wskazują, że odgrywają pewną rolę w rozwoju niektórych chorób neurodegeneracyjnych. W nowych testach uczeni wzięli pod uwagę dane dotyczące osób, u których zdiagnozowano AD, PD lub stwardnienie zanikowe boczne (Amyotrophic lateral sclerosis, ALS) w ciągu ponad czterech dekad w Szwecji.

Infekcja leczona szpitalnie w okresie ponad pięciu lat przed diagnozą, wiązała się z 16 proc. wyższym ryzykiem choroby Alzheimera i 4 proc. wyższym ryzykiem choroby Parkinsona. Nie miało tu szczególnego znaczenia, jaki to był rodzaj infekcji - bakteryjna, czy wirusowa, ani też, w którym miejscu organizmu się rozwinęła. Najwyższe ryzyko zachorowania na chorobę neurodegeneracyjną zaobserwowano u osób zmagających się z wieloma zakażeniami szpitalnymi przed 40-tym rokiem życia - tacy pacjenci cechowali się ponad dwukrotnie wyższym prawdopodobieństwem i ponad 40-procentowym wzrostem zagrożenia chorobą Parkinsona. Nie zaobserwowano związku ze stwardnieniem bocznym zanikowym.

- Odkrycia sugerują, że infekcje mogą być wyzwalaczem lub wzmacniaczem procesu chorobowego i prowadzić do klinicznego wystąpienia choroby neurodegeneracyjnej w relatywnie wczesnym wieku - ostrzegają eksperci z Instytutu Karolinska. Jednocześnie dodają, że ich badania miały charakter obserwacyjny, więc nie dowodzą związku przyczynowego między zakażeniami i wspomnianymi zaburzeniami.

W każdym razie zakażenia leczone szpitalnie, szczególnie we wczesnym i średnim wieku, miały związek z ryzykiem choroby Alzheimera (AD) i (PD), głównie diagnozowanych przed 60-tym rokiem życia - zauważają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy