Strona głównaChorobyPożary obszarów naturalnych sprzyjają nowotworom

Pożary obszarów naturalnych sprzyjają nowotworom

Na McGill University odkryto wyższą częstość rozwoju raka płuc i guzów mózgu u osób narażonych na pożary.
Pożary obszarów naturalnych sprzyjają nowotworom
- Pożary obszarów naturalnych zdarzają się co roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiadomo o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów - mówi prof. Scott Weichenhal z Uniwersytetu McGill.

Jak odkryto, ludzie żyjący w promieniu 50 km od pożarów mających miejsce w ciągu ostatnich 10 lat cechowali się o 10 procent wyższą zachorowalnością na i 4,9 procent wyższą zachorowalnością na , w porównaniu do osób mieszkających na innych obszarach.

Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie człowieka

Przewiduje się, że wraz ze zmieniającym się klimatem lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. Ponadto coraz częściej są uznawane za globalny czynnik sprzyjający określonym problemom zdrowotnym. - Wiele zanieczyszczeń powstałych w wyniku tych pożarów to czynniki rakotwórcze, co sugeruje, że przebywanie w ich pobliżu może zwiększyć ryzyko nowotworu u ludzi - mówi Jill Korsiak, współautorka badań.

Pożary zazwyczaj występują każdego roku w podobnych regionach, więc osoby mieszkające w pobliskich miejscowościach mogą być ciągle narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Zanieczyszczenia łatwo nie zanikają

Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary sprzyjają też zanieczyszczeniu środowiska wodnego, gleby i wnętrz. Jakkolwiek niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia tuż po ustaniu pożaru, inne związki chemiczne mogą pozostawać w środowisku przez długi czas, dotyczy to metal ciężkich i substancji węglowodorowych. - Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiskowe może trwać po okresie aktywnego spalania z powodu kilku dróg ekspozycji - dodaje profesor Weichenthhal.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy