Strona głównaChorobyPoziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję

Poziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję

Istnieje związek pomiędzy poziomem ciśnienia krwi w średnim i dojrzałym wieku oraz ryzykiem rozwoju demencji na starość.
Poziom ciśnienia krwi u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć demencję [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Jak wiadomo, nadciśnienie to czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, udarów i chorób nerek, ale może też stanowić wskaźnik zagrożenia demencją w starszym wieku.

Odpowiedni przepływ krwi w organizmie odpowiada za dobre funkcjonowanie organów, dotyczy to także mózgu, więc zaburzenia ciśnienia oddziałują na pracę tego narządu.

Niedawno odkryto, że intensywniejsze obniżenie ciśnienia krwi w średnim wieku, tj. zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi poniżej 120 milimetrów rtęci (mm Hg), oznacza mniej szkodliwych zmian istoty białej w mózgu w późniejszym życiu.

Modyfikacje w obrębie istoty białej są oznaką uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu i charakterystycznym znakiem starzenia się i czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych.
Badacze z University College London sugerują, by regularnie sprawdzać ciśnienie krwi już po trzydziestce. Jego nadmierne odczyty w tak młodym wieku bowiem mogą przekładać się na wyższe ryzyko demencji w starszych latach.

W badaniach wzięły osoby w różnym wieku, które na początku testów nie miały żadnych oznak otępienia. Jak się okazało, ci, którzy po trzydziestce i czterdziestce cechowali się , odznaczali się mniejszą objętością mózgu w późniejszym życiu. Dotyczyło to m. in. hipokampa, części mózgu zaangażowanej w i inne .

Co więcej, odkryto, że w przypadku nadciśnienia po pięćdziesiątce o kilka procent wzrastały niekorzystne zmiany istoty białej w mózgu. Im wcześniej zaś badani zmagali się z nadciśnieniem zaś, tym te modyfikacje były intensywniejsze.

Jak podkreślają autorzy, im wyższe było ciśnienie krwi między 36 a 53 rokiem życia, tym silniejszy miało to powiązania z obniżoną objętością mózgu i wzrostem uszkodzeń istoty białej w późniejszym życiu.

O badaniach można przeczytać w The Lancet Neurology:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy