Strona głównaChorobyPoziom tego hormonu pomoże określić ryzyko niezdrowego starzenia się

Poziom tego hormonu pomoże określić ryzyko niezdrowego starzenia się

Poziom mózgowego peptydu natriuretycznego, hormonu, który jest obecny w naszej krwi, może pomóc przewidzieć osłabienie organizmu przed osiągnięciem siedemdziesiątki.
Poziom tego hormonu pomoże określić ryzyko niezdrowego starzenia się [Fot. rost9 - Fotolia.com]
Wspomniany hormon (Brain Natriuretic Peptide, BNP) jest odpowiedzialny m. in. za określone elementy pracy serca czy działania układu współczulnego. Okazuje się, że jego poziom we krwi może wskazywać ryzyko osłabienia organizmu czy zdolności do zachowania równowagi przed siedemdziesiątym rokiem życia.

Osoby po sześćdziesiątce, które odznaczały się wyższym poziomem peptydu natriuretycznego, po ukończeniu siedemdziesięciu lat chodziły wolniej i miały o wiele większe trudności z podniesieniem się z krzesła oraz zachowaniem przy staniu na jednej nodze.

Autorzy badań z University College London wyjaśniają, że podwyższona ilość wspomnianego hormonu ma związek ze wzrostem ryzyka , okazuje się jednak, że ocena jego poziomu może również służyć do oszacowania prawdopodobieństwa zdrowego .

BNP jest wytwarzany przede wszystkim w lewej komorze serca, gdy organ ten ma trudności z pompowaniem krwi. Biorąc jednak pod uwagę nowe wyniki badań, ocena jego poziomu może też służyć profilaktyce zdrowotnej. Jeżeli badania pokażą nadmierną ilość tego hormonu u osób w wieku powyżej 30 lat, mogą one podjąć działania dla zmniejszenia ryzyka przedwczesnego starzenia się i kłopotów z w starszych latach - pomocna w tym zakresie jest zarówno dieta, jak i .

Co ciekawe, nadmiar BNP we krwi był silniej skorelowany z utratą równowagi oraz siły niż z takimi problemami zdrowotnymi, jak nadciśnienie, nadmierny poziom cholesterolu oraz palenie papierosów. Według autorów, oznacza to, że ilość mózgowego peptydu natriuretycznego może być dobrym predyktorem sposobu starzenia się i ostrzeżeniem przed ewentualnymi problemami z mobilnością w starszym wieku.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Circulation.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy