Strona głównaChorobyPoznań i Kraków: lekarze podpowiedzą jak uniknąć amputacji nóg

Poznań i Kraków: lekarze podpowiedzą jak uniknąć amputacji nóg

W sobotę, 24 maja 2014 roku, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej organizuje kolejną odsłonę akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”. Na północy Polski – w Poznaniu, na południu – w Krakowie zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistów chorób naczyń. Obok konsultacji lekarskich, będzie można wykonać podstawowe badania diagnostyczne, wziąć udział w spotkaniu z diabetologiem, jak również z pielęgniarką zakresu pielęgnacji stóp.
Poznań i Kraków: lekarze podpowiedzą jak uniknąć amputacji nóg [© pressmaster - Fotolia.com] Ze społecznego punktu widzenia amputacje generują ogromne koszty obciążające ZUS poprzez wypłaty świadczeń na renty inwalidzkie. Z ekonomicznego punktu widzenia działania profilaktyczne, odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia mające na cel przeciwdziałanie amputacjom kończyn są opłacalne z punktu widzenia budżetu państwa.

Zoptymalizowane leczenie zmniejsza liczbę amputacji nawet o 80 proc. Kraje, które wprowadziły skoordynowane działania istotnie zredukowały ilość wykonywanych .

W Polsce większość chorych z uwagi na długi czas oczekiwania na konsultację w poradni naczyniowej ma utrudniony dostęp do specjalistów. U części chorych na leczenie pozwalające uratować kończynę jest już za późno. Sytuację dodatkowo pogarsza długi niejednokrotnie kilkumiesięczny czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala, stąd też pomysł wyjścia do osób zagrożonych z akcją edukacyjną i badaniami.

Do Białej Soboty włączyli się społecznie lekarze szpitali i oddziałów naczyniowych z kilku miast Polski, którzy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Chirurgii Naczyniowej wspierają ideę wczesnej diagnostyki , regularnego wykonywania badań profilaktycznych oraz promocji zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.

W ramach tej akcji w najbliższą sobotę w Poznaniu organizatorzy zapraszają na Plac Wolności, a w Krakowie na Plac Szczepański. Początek o godzinie 10.00. W Krakowie konsultacji będą udzielać lekarze specjaliści ze Szpitala Zakonu Bonifratrów, krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W Poznaniu z kolei porad udzielać będą specjaliści ze Szpitala Przemienienia Pańskiego oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń UM w Poznaniu.

– Majowa akcja jest kolejną odsłoną ogólnopolskiej kampanii "Ocal Nogę", którą jako Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku. Jesteśmy świadomi mocno ograniczonego dostępu do konsultacji w poradniach naczyniowych. Wynikiem tej sytuacji są zatrważające liczby Pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium niedokrwienia kończyn dolnych, zbyt późne ich leczenie, i ostatecznie amputacje – mówi dr hab. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. W Polsce, co godzinę ktoś traci nogę. Rocznie wykonuje się aż 9 000 dużych amputacji. To niechlubne dane plasujące nas w czołówce państw z najwyższą liczbą wykonywanych amputacji – dodaje prezes Towarzystwa.

Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają przede wszystkim osoby, które:
  • odczuwają ból kończyn dolnych
  • mają problem z przejściem krótkiego odcinka
  • odczuwają ból podudzia lub stopy podczas spoczynku
  • tracą czucie w kończynach dolnych
  • przebyły zawał serca lub udar mózgu
  • budzi ból nogi
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy