Strona głównaChorobyPozytywne nastawienie uchroni przed kolejnym udarem?

Pozytywne nastawienie uchroni przed kolejnym udarem?

Nasze nastawienie do siebie i świata ma wpływ na zdrowie fizyczne. Nowe badania wskazują, że optymizm może pomóc uchronić się przed ponownym udarem.
Pozytywne nastawienie uchroni przed kolejnym udarem? [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Jednym z czynników udaru jest nadmierne , a pogodne patrzenie w przyszłość łagodzi , który ma związek z nadciśnieniem - oto tajemnica profilaktyczego działania .

Pracownicy NYU College of Global Public Health odkryli, że pacjenci po udarze, którzy z nadzieją patrzyli w przyszłość, odznaczali się istotnim obniżeniem skurczowego ciśnienia krwi, co przekładało się na zmniejszenie ryzyka powtórnego .

Uczeni nie mają pewności, czy to jedynie uspokajający efekt optymizmu oddziałał na osłabienie poziomu ciśnienia skurczowego (ten pomiar bowiem brano pod uwagę), czy też dobre nastawienie wiązało się jednocześnie ze zdrowszym odżywianiem się i wyższym poziomem , a te czynniki z kolei oznaczały niższy odczyt ciśnienia.

W każdym razie, autorzy dostrzegli, że osoby po udarze, które wyrażały przekonanie o tym, że mają znaczącą kontrolę nad swoim życiem i były pozytywnie nastawione do tego, co ma nadejść, odznaczały się niższym ryzykiem doświadczenia kolejnego udaru. Cechowały się one mniejszym ciśnieniem skurczowym bez względu na płeć, rasę, czy inne mogące na to oddziaływać czynniki
Najgorsza rzecz, jaką można zrobić, to powiedzieć komuś, że sytuacja jest poza jego kontrolą; ludzie potrzebują umiejętności i zasobów, aby jakoś działać, albo będą zestresowani - wyjaśniają autorzy badań. Zaznaczają jednocześnie, że pozytywne nastawienie nie może być uważane za zamiennik standardowego leczenia i działań profilaktycznych, niemniej - ich zdaniem - może ono istotnie wzmocnić ochronę przed ponownym udarem.

Tagi: optymizm, stres, udar

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy