Strona głównaChorobyPraktykowanie jogi pomaga osłabić objawy migreny?

Praktykowanie jogi pomaga osłabić objawy migreny?

Praktykowanie jogi jako dodatku do przepianego leczenia migreny może osłabić objawy choroby. Joga może pomóc osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy - ataki występują rzadziej, krócej trwają i są mniej bolesne.
Praktykowanie jogi pomaga osłabić objawy migreny? [fot. StockSnap from Pixabay]
- jest jednym z najczęstszych bólów głowy, jednak tylko około połowa pacjentów przyjmujących leki odczuwa prawdziwą ulgę. Dobrą wiadomością jest to, że praktykowanie czegoś tak powszechnie dostępnego jak joga może pomóc znacznie bardziej niż same leki. Wszystko, czego potrzeba, to mata - mówi Rohit Bhatia z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi.

W testach uczestniczyło ponad sto osób z epizodyczną migreną. Uczestnicy doświadczali od czterech do 14 ataków bólu głowy miesięcznie i zostali losowo przydzieleni do dwóch grup: jedna otrzymywała tylko leki, druga zażywała leki i ćwiczyła jogę.

Osoby z grupy jogi wykonywały trening, który obejmował ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz przyjmowanie określonych pozycji. Pacjenci ćwiczyli pod nadzorem instruktora trzy dni w tygodniu przez miesiąc. Następnie przez kolejne dwa miesiące wykonywali treningi samodzielnie w domu. Obie grupy przyjmowały leki i uzyskały poradnictwo dotyczące elementów stylu życia, które mogą pomóc osłabić objawy migreny, takie jak odpowiedni sen, regularne spożywanie posiłków i aktywność fizyczna.

Poprawa nastąpiła w obu grupach, jednak u ludzi praktykujących jogę była ona znacznie większa we wszystkich obszarach, w tym w: częstotliwości i intensywności bólu głowy, poziomie konieczności stosowania leków, a także w stopniu, w jakim migrena zaburzała ich życie codzienne.

Przykładowo, częstotliwość bólu głowy w grupie jogi początkowo wynosiła 9,1 ataków miesięcznie, a w końcu testów - 4,7, co stanowi 48-procentowe zmniejszenie. Grupa przyjmująca tylko leki deklarowała średnio 7,7 ataków miesięcznie na początku i 6,8 na koniec, a to oznacza spadek o 12 proc.

Średnia ilość tabletek przyjmowanych przez uczestników z grupy jogi spadła o 47 proc., u pozostałych zaś o około 12 proc.

- Wyniki wskazują, że joga może nie tylko zmniejszyć ból, ale także koszty leczenia migreny. To może być prawdziwym przełomem, szczególnie dla osób, które mają problemy z zakupem leków. Farmaceutyki są zwykle przepisywane jako pierwsze, a niektóre z nich mogą być drogie - mówi Bhatia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy