Strona głównaChorobyPrezbiopia: okulary szyte na miarę

Prezbiopia: okulary szyte na miarę

Ostrość widzenia po 40 roku życia zaczyna spadać. Odczuwasz to w codziennych sytuacjach – coraz trudniej czytasz wiadomość sms albo etykiety na produktach w sklepie. Odsuwasz przedmioty coraz dalej, by wyraźnie zobaczyć ich szczegóły? Brzmi znajomo?... To zjawisko, z którym prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć każdy z nas: prezbiopia.
Prezbiopia: okulary szyte na miarę [© verbaska - Fotolia.com] Jednak to nie choroba. Co prawda nie można jej uniknąć ani wyleczyć, kiedy już się pojawi, ale można ją z powodzeniem korygować. Proces ten rozpoczyna się naturalnie wraz z wiekiem, mniej więcej w okolicach czterdziestego roku życia. Wraz z wiekiem pewne elementy gałki ocznej tracą swoją naturalną elastyczność, co wpływa na utratę ostrości widzenia.

Prezbiopia dotyka każdego

Budowa oka, a konkretnie soczewki w oku, umożliwia akomodację, czyli dostosowanie ostrości wzroku do odległości na którą patrzymy. Gdy patrzymy na przedmioty leżące blisko – soczewka oka zwiększa swoją wartość optyczną (fizycznie staje się grubsza), natomiast aby umożliwić widzenie dali – soczewka staje się cieńsza i tym samym też zmniejsza się jej wartość optyczna. Dzięki elastyczności soczewki ostrość widzenia przedmiotów położonych w różnych odległościach jest szybko i płynnie dostosowywana.

Z upływem lat proces adaptacji soczewki oka do widzenia przedmiotów położonych w różnych odległościach przestaje przebiegać sprawnie, ponieważ soczewka traci elastyczność. Proces ten postępuje u każdego, zarówno u osób z wadą wzroku, jak i tych, które do tej pory widziały doskonale.

To właśnie osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem bardzo często zaniedbują okresowe badania okulistyczne i lekceważą pierwsze . Zwlekanie z wizytą u specjalisty może pociągać za sobą konsekwencje w postaci mrużenia i łzawienia oczu, nieprzyjemnego napięcia gałek ocznych podczas czytania, a także uciążliwego bólu głowy.

Prezbiopia utrudnia codzienne funkcjonowanie szczególnie w obszarze pośrednim i bliży: podczas czytania, gotowania, pracy przy komputerze lub majsterkowania. Lekceważenie problemów ze wzrokiem znacząco i zupełnie niepotrzebnie obniża jakość życia, ponieważ ich rozwiązanie jest bardzo proste.

Nie rezygnuj z aktywności

Bardzo często wizyta u optometrysty bywa odwlekana z prostej przyczyny – nie chcemy nosić okularów a tym bardziej mieć ich kilka par. Prezbiopia kojarzy nam się z częstą zmianą między okularami do czytania, do prowadzenia samochodu, do aktywności na zewnątrz. Dodatkowe obawy dotyczą wizualności soczewek i okularów. Dawniej soczewki okularowe nie dawały tak krystalicznie czystego obrazu jak teraz, były grube i zniekształcały oczy. Na szczęście takie problemy należą już do przeszłości.

Najlepsze rozwiązanie

Od czasu wynalezienia minęło już ponad 50 lat. W tym czasie komfort noszenia soczewek okularowych oraz oferowana przez nich jakość widzenia uległy niesamowitej poprawie. Dzisiejsze soczewki w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:25:51, 29-06-2017 ~gość: 77.252.77.xxx

    Przyznaje okulary progresywne to wybawienie! Cierpię prezbiopię a mój okulista doradził mi właśnie soczewki progresywne. Nie żałuję i polecam!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy