Strona głównaChorobyProblemy z pamięcią a demencja

Problemy z pamięcią a demencja

Każdy doświadcza jakichś kłopotów z pamięcią, ale jeśli jej silniejsze zaburzenia przeszkadzają w codziennej aktywności, konieczne jest poddanie się badaniom.
Zupełnie normalną sprawą jest nie zabaranie okularów czy zostawienie gdzieś parasolki, ale jeśli zapominalstwo się nasila i przeszkadza w normalnym życiu, oznacza to, że trzeba szukać pomocy medycznej.

Kiedy zatem trzeba baczniej zwracać uwagę na zmiany w poziomie zdolności do zapamiętywania? Jeśli dotychczasowy sposób życia staje się kłopotliwy z powodu osłabienia - jeśli np. trudno jest „zapiąć" domowy budżet, chociaż dotychczas się udawało, nie pamięta się o regularnie odbywanych spotkaniach, coraz trudniej jest prowadzić samochód, na „zapominalstwie" cierpi higiena osobista, etc. Poza tym groźnymi symptomami są ciągłe powtarzanie się czy zapominanie imion członków rodziny.

Nie jest się bezbronnym przy problemach z pamięcią o tyle, że za ich rozwój może odpowiadać wiele rzeczy, ma które ma się wpływ. Osłabieniu pamięci można zapobiec dzięki: zmniejszeniu poziomu ciśnienia krwi oraz ilości , unikanie nadmiaru alkoholu, jedzenie zdrowej diety, unikanie palenia papierosów, dbałości o życie towarzyskie, utrzymaniu wysokiej aktywności umysłowej.

Co jasne, kłopotom z pamięcią sprzyjają zachowania odwrotne do wymienionych, tj. np. nadmiar alkoholu czy życie w . Poza tym za zintensyfikowane zapominanie mogą odpowiadać określone leki, urazy głowy, stres, kłopoty z tarczycą, niedostateczna ilość snu, niski poziom określonych składników odżywczych - niektórych witamin i minerałów.

Wraz z wiekiem moga pojawić się , które przysparzają pewnych problemów z szybką oceną sytuacji czy zapamiętywaniem właśnie. Niemniej jednak, nie powinny one oznaczać niemożności takiego funkcjonowania, jak dotychczas.

O mówi się, gdy problemy poznawcze są intensywne i pacjent z czasem traci zdolność do samodzielnego dbania o siebie, w tym wykonywania prostych obowiazków. Najpowszechniejsza formą demencji jest , której towarzyszą zmiany w mózgu w postaci złogów określonych typów białka mających negatywny wpływ na pracę mózgu.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy