Strona głównaChorobyProblemy z tarczycą mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca

Problemy z tarczycą mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca

U osób z podwyższonym poziomem hormonu tarczycy wolnej tyroksyny (FT4) we krwi częściej rozwija nieregularne bicie serca lub migotanie przedsionków.
Problemy z tarczycą mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
- Nasze odkrycia sugerują, że poziomy wolnej tyroksyny krążącej we krwi mogą być dodatkowym czynnikiem ryzyka - mówi dr Christine Baumgartner z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Migotanie przedsionków występuje, gdy dwie górne komory serca, czyli przedsionki właśnie, biją nieregularnie i szybciej niż normalnie. Objawy mogą obejmować: kołatanie serca, , pocenie się, ból w klatce piersiowej, , podczas wysiłku i omdlenia. Czasami jednak pacjenci z migotaniem przedsionków nie doświadczają żadnych objawów. Jakkolwiek daje się żyć z nieregularnym biciem serca, może ono wywoływać chroniczne zmęczenie i zwiększać ryzyko poważnych chorób, takich jak udar i niewydolność serca. Na szczęście dostępne są leki i inne terapie, które pomagają leczyć nieregularne bicie serca i zmniejszają prawdopodobieństwo związanych z nim objawów oraz powikłań.

Tarczyca to mały gruczoł, który w odpowiedzi na wydzielany przez przysadkę TSH wydziela hormony niezbędne do regulacji metabolizmu energetycznego. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mogą potrzebować leków zawierających hormon tyroksynę, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

Grupa badanych z najwyższym poziomem FT4 miała o 45 procent zwiększone ryzyko nieregularnego bicia serca w porównaniu z ludźmi o najniższej ilości tego hormonu. Wysokie poziomy hormonu tyreotropowego (TSH, hormon przysadki), ale w prawidłowym zakresie, nie wiązały się ze zwiększonym ryzykiem migotania przedsionków.

- Pacjenci leczeni tyroksyną na ogół mają wyższy poziom wolnej tyroksyny w porównaniu z osobami nie zażywającymi tego leku. Trzeba sprawdzić teraz, czy docelowe stężenia hormonu tarczycy wolnej tyroksyny w terapii zastępczej tarczycy wymagają zmian - mówi dr Baumgartner.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć