Strona głównaChorobyProblemy z zasypianiem sprzyjają demencji

Problemy z zasypianiem sprzyjają demencji

Kolejne testy pokazują związek między zaburzeniami snu i osłabieniem funkcji poznawczych. Choć relacja ta jest dość złożona.
Problemy z zasypianiem sprzyjają demencji [fot. pop picnic from Pixabay]
Bezsenność oznaczająca kłopoty z zasypianiem i stosowanie leków nasennych wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji. Odkryto też, ludzie, którzy się wybudzają i trudno im ponownie zasnąć, byli mniej narażeni na rozwój demencji w trakcie trwającego 10 lat badania.

- Spodziewaliśmy się, że kłopoty z zasypianiem i stosowanie leków nasennych zbiegają się z wyższym ryzykiem demencji, z zaskoczeniem jednak stwierdziliśmy, że wybudzanie się osłabia zagrożenie otępieniem - mówi dr Roger Wong z SUNY Upstate Medical University w Syrakuzach.

Na demencję nie ma lekarstwa, a najnowsze podejścia farmaceutyczne do leczenia tej choroby dały ograniczone efekty, więc profilaktyka ma tu szczególne znaczenie. - Koncentrując się na różnicach w zaburzeniach snu, nasze odkrycia mogą pomóc w podejmowaniu zmian w stylu życia, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji - wyjaśnia Margaret Anne Lovier, współautorka badań.

Jakkolwiek mechanizm osłabiania ryzyka demencji wśród osób wybudzających się w nocy jest nadal nieznany, badacze sądzą, że większą rolę odgrywa tu zaangażowanie w czynności, które zachowują lub zwiększają rezerwę poznawczą, bo w ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo otępienia.

Ostatnie badania pokazują częstsze występowanie wśród osób starszych niż wśród innych grup wiekowych. Można to przypisać różnym czynnikom, w tym związanemu z pandemią lub cieplejszymi nocami w wyniku zmian klimatycznych.

- Ludzie starsi mają zaburzony sen z powodu wielu różnych problemów. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć przyczyny i objawy oraz ograniczyć długoterminowe konsekwencje - zauważa dr Wong. - Nasze odkrycia podkreślają znaczenie historii zaburzeń snu podczas oceny zagrożenia u seniorów. Teraz trzeba sprawdzić, czy takie same wyniki przekładają się na określone podtypy demencji, a także w jaki sposób cechy socjodemograficzne mogą mieć tu wpływ - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć