Strona głównaChorobyProblemy z zatokami. Gdy farmakologia nie wystarcza

Problemy z zatokami. Gdy farmakologia nie wystarcza

Zapalenie zatok jest chorobą, która silnie wpływa na nasze samopoczucie, gdyż często towarzyszą mu ból głowy, uczucie zatkanego nosa i podwyższona temperatura ciała. Wielu z nas próbuje leczyć te dolegliwości na własną rękę - z różnym skutkiem. Kiedy domowe sposoby nie przynoszą efektu należy zasięgnąć opinii lekarza.
Problemy z zatokami. Gdy farmakologia nie wystarcza [© JackF - Fotolia.com] Kluczem do podjęcia walki o jest zdanie sobie sprawy z problemu. Wiele osób bagatelizuje objawy choroby, inne leczą się na własną rękę. Jednak stosowanie ciepłych okładów, inhalacje czy też przyjmowanie tabletek przeciwbólowych nie rozwiązuje kłopotu, a jedynie zmniejsza jego skutki.

Nie lekceważ objawów!

O tym, czy dopadło Cię zapalenie zatok, dowiesz się obserwując jego objawy. Występuje ono najczęściej w dwóch odmianach: ostrej oraz przewlekłej. Ostre zapalenie zatok rozpoznasz po śluzowo-ropnej, obfitej wydzielinie z nosa, niedrożności nosa, silnych – przede wszystkim w okolicach twarzoczaszki. Często towarzyszą jej objawy ogólne, takie jak podniesiona temperatura i złe samopoczucie.

Przewlekłe zapalenie zatok daje o sobie znać poprzez bóle głowy zmniejszoną drożność , długotrwały katar i towarzyszące mu ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Syndromy te mogą prowadzić do zaburzenia węchu i smaku, czy też nawracających ropnych katarów. Skutkują osłabieniem, utrzymującymi się stanami podgorączkowymi, uczuciem ucisku w okolicy czoła, policzków i , zawrotami głowy oraz czasami kaszlem.

Na pomoc chorym zatokom

Leczenie zapalenia zatok rozpocznij od wizyty u lekarza specjalisty – otolaryngologa, który na podstawie badań określi, przyczyny schorzenia i wyznaczy metody jego zwalczania. Zazwyczaj rozpoczyna się je od podawania środków farmaceutycznych, w tym leków obkurczających błonę śluzową, czy też mukolityków rozrzedzających wydzielinę spływającą do gardła.

W przypadku długotrwałego zapalenia te środki mogą okazać się niewystarczające. Wtedy lekarz specjalista doradzi pacjentowi przeprowadzenie jednego z zabiegów operacyjnych.

Nowoczesny FESS

Istnieje kilka rodzajów zabiegów, które są w stanie pomóc cierpiącym z powodu bólu zatok. Bardzo popularną metodą w ostatnich latach stała się FESS, czyli endoskopowa operacja zatok przynosowych. Polega ona na usunięciu wszelkich zmian w obrębie ujścia zatok przynosowych, które negatywnie wpływają na ich wentylację i drenaż.

FESS jest najmniej inwazyjną metodą leczenia operacyjnego, gdyż ogranicza się jedynie do miejsca zmienionego chorobowo. Najpierw lekarz wykonuje badanie endoskopowe, by określić stan ujścia zatok, by później – bez konieczności zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej – rozwiązać problem pacjenta.
Zaletą tej metody, do której stosuje się znieczulenie ogólne, jest ograniczenie czasu hospitalizacji, a także bólu pooperacyjnego. Nie ma ona żadnych przeciwwskazań laryngologicznych, jednak powinny jej unikać osoby z nieustabilizowanymi problemami kardiologicznymi, zaburzeniami krzepnięcia i innymi przeciwwskazaniami do znieczulenia ogólnego. – mówi dr n. med. Aleksandra Sztuka – Banel z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

Tradycyjna punkcja

Do czasu popularyzacji FESS najczęściej stosowaną metodą leczenia problemów z zatokami była punkcja zatoki szczękowej. Wielu lekarzy stosuje ją zresztą do dziś. Jej celem jest usunięcie patologicznego płynu z zatoki szczękowej poprzez nakłucie ściany zatoki poza naturalnym ujściem i wypłukanie pod ciśnieniem płynu z zatoki.

Nieskuteczność tej metody w przewlekłym zapaleniu zatok wynika z niemożności usunięcia z zatok polipów oraz masywnych zgrubień śluzówki, które najczęściej występują w przewlekłym zapaleniu zatok. Poza tym punkcja nie udrażnia naturalnego ujścia zatoki oraz nie leczy pozostałych zatok: czołowych, sitowych i klinowych.

Co wybrać?

Zabiegi operacyjne znacząco wpływają na poprawę jakości życia pacjentów, dlatego warto je wykonać, szczególnie gdy leczenie zachowawcze zawiodło. O wyborze metody leczenia zdecyduje lekarz prowadzący. Zaufaj mu i posłuchaj jego zaleceń, by wreszcie pozbyć się dręczących Cię problemów!

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:12:42, 19-12-2014 ~gość: 31.61.131.xxx

    Mój laryngolog też chcaił mnie wysłąć na oparcje byłam u trzech potwuerdzić to i każdy mówił, że może byc lepiej , może być gorzej i nie gwarantują 100% powrotu do zdrowia. Takze zaczełąm sobie sama radzić . Mi bardzo pomogła ajuwerdyjska metoda oczyszczania zatok, żucie miodu z osklepin, Tantum protect, czyszczenie Quiksem i inhalacje z ziół tak jak tu doczytałąm to bardzo pomaga rozmaryn http://www.livingnatural.pl/naturalna-apteka/42-abc-ziol/413-rozmaryn i bazylia http://www.livingnatural.pl/naturalna-apteka/42-abc-ziol/187-bazylia-pospolita . Jeszcze jak jest mróż lub latem pomagają lasery bo wysuszają no i Morze Sródzeiemnomorskie. Polecam wszystkim zatokowcom Monika
    ... zobacz więcej
  • 13:45:14, 19-12-2014 Lila

    Drogi gościu, raz jesteś Ola, a innym razem Monika.

    Puszczam Ci te dwie reklamy z okazji Świąt.
    Następne wyrzucę bez litości.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy