Strona głównaChorobyProblemy ze słuchem dotyczą wszystkich

Problemy ze słuchem dotyczą wszystkich

Niedosłuch jest jedną z najczęstszych, a zarazem najrzadziej diagnozowanych dolegliwości, jakie występują u osób starszych. Ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie i komunikację z otoczeniem, nierzadko prowadzi do konfliktów, wykluczenia i depresji. Niedosłuch to również problem społeczny, szczególnie w obliczu wydłużonego wieku emerytalnego. Aby edukować w zakresie profilaktyki i budować świadomość skali tego zjawiska, powstała Fundacja Geers Dobry Słuch.
Problemy ze słuchem dotyczą wszystkich [© Richard Villalon - Fotolia.com] Fundacja Geers Dobry Słuch oficjalnie rozpoczęła działalność 26 marca 2015 roku. Misją tej organizacji non-profit jest aktywne zaangażowanie w projekty na rzecz budowania świadomości problemu słuchu w całym społeczeństwie, jego profilaktyki, ochrony i rehabilitacji. Jak wynika z badania TNS Polska aż 77% Polaków po 60 roku życia twierdzi, że ma problemy ze słuchem, tymczasem zaledwie 31% ma zdiagnozowany jego ubytek.

Oznacza to, że temat jest . Aż 7 na 10 respondentów nie zostało skierowanych do laryngologa, mimo że wymagali takiej konsultacji.

– Wnioski, płynące z tego badania, są mocno niepokojące. Pokazują jak bardzo lekceważonym problemem jest niedosłuch. Tymczasem wczesna diagnoza i podjęcie odpowiednich działań nie tylko poprawiają jakość życia osoby niedosłyszącej oraz jej otoczenia, ale również hamują proces utraty słuchu. Trzeba o tym jak najwięcej mówić. Właśnie po to powołaliśmy Fundację – chcemy uświadomić całemu społeczeństwu, że problem niedosłuchu w pewien sposób dotyczy nas wszystkich. Należy go zaakceptować i rozwiązać przede wszystkim profilaktyką, czyli przesiewowymi testami słuchu. Tylko tak możemy zmienić te ponure statystyki – komentuje Maria Dobrowolska, prezes Fundacji.

Niedosłuch: bagatelizowane schorzenie

Zaniedbane mogą prowadzić do zawodowej i rodzinnej, przekreślają również życie towarzyskie czy rozwijanie zainteresowań. Utrudniają bowiem komunikację i są nierzadko powodem konfliktów.

– Brakuje akceptacji dla osób słabo słyszących, ale trzeba powiedzieć uczciwie, że te osoby mają również problem z zaakceptowaniem dysfunkcji u siebie. Udawanie, że problem nie istnieje oczywiście go nie rozwiązuje, ale pogłębia. Coraz słabiej słyszymy, coraz gorzej funkcjonujemy, aż wreszcie spełnia się czarny scenariusz – trafiamy na boczny tor życia. To błędne koło! Każdy człowiek ma prawo i możliwość cieszenia się pełnią życia również w podeszłym wieku. Wystarczy o to zadbać – dodaje Maria Dobrowolska

Badania słuchu równie ważne jak inne


Niestety nie jest naszą mocną stroną. Przeciętny 60-latek bada poziom cukru czy cholesterolu, kontroluje wzrok, jednak na testy słuchu się nie wybiera. Nie jest też do tego zachęcany przez specjalistów, którzy się nim opiekują. Błąd. U każdego z nas słuch zaczyna się starzeć już od 35 roku życia, a widoczne oznaki pogorszenia słychu dają się zauważyć ok. 55 roku życia czyli po przebyciu mniej więcej 2/3 drogi, jaką mamy do pokonania w roli pracownika. Z każdym metrem pozostałego dystansu będziemy słyszeć coraz gorzej, a z drugiej strony oczekiwania świata zewnętrznego, co do wydajności raczej rosną niż maleją. W miarę jak będzie zwiększać się dysproporcja między tymi biegunami, nasza satysfakcja z pracy i życia w ogóle będzie się obniżać. To błędne koło.

– Chcemy szerzyć wiedzę i zachęcać Polaków – nie tylko seniorów – do profilaktyki w postaci przesiewowych testów słuchu, i podejmowania jak najszybszego działania, jeśli pojawi się taka konieczność. Będziemy również wspierać osoby, których nie stać na podjęcie dalszych kroków. Naprawdę większość osób zmagających się z niedosłuchem może w pełni cieszyć się życiem – słyszeć i rozumieć wyraźnie każde słowo w teatrze, oglądać telewizor, tak by nie przeszkadzać sąsiadom zza ściany, uczestniczyć aktywnie w życiu zawodowym i rodzinnym – być samodzielnym i niezależnym. Trzeba tylko (i aż!) przełamać tabu, jakim jest niedosłuch i przestać myśleć o nim w kategoriach niedołęstwa, starości, bezużyteczności człowieka, bo to mit – mówi prezes Dobrowolska.

Fundacja swoją siedzibę ma w Łodzi, przy ul. Narutowicza 130. Można się z nią kontaktować za pomocą strony internetowej – oraz bezpłatnej infolinii: 800 889 400 działającej od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 16:00.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy