Strona głównaChorobyProblemy ze wzrokiem są mylone zaburzeniami poznawczymi

Problemy ze wzrokiem są mylone zaburzeniami poznawczymi

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of South Australia, miliony starszych osób ze słabym wzrokiem mogą być błędnie diagnozowane jako zmagające się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Problemy ze wzrokiem są mylone zaburzeniami poznawczymi [fot. kalhh from Pixabay]
Testy kognitywne, które opierają się na zadaniach zależnych od wzroku i mogą fałszować wyniki nawet u jednej czwartej osób po pięćdziesiątce, które mają problemy ze wzrokiem, takie jak czy związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej ().

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to główna przyczyna utraty wzroku u osób starszych. Nie wywołuje całkowitej utraty wzroku, ale istotnie wpływa na zdolność do czytania, prowadzenia pojazdów, gotowania, a nawet rozpoznawania twarzy. Nie ma zaś wpływu na poznanie.

Przeprowadzono eksperyment z kilkudziesięcioma uczestnikami bez problemów ze wzrokiem, aby wykonać dwa testy poznawcze - jeden obejmował zadania reaktywne zależne od wzroku, a drugi sprawdzał płynność werbalną.

Kiedy uczestnicy używali specjalnych gogli do symulacji AMD, uzyskali znacznie niższe wyniki w teście poznawczym zawierającym zadania dotyczące czasu reakcji. Nie było zaś różnicy w wynikach testów płynności słownej podczas używania gogli.

Jak się okazuje, zaburzenia widzenia - które dotykają około 200 milionów ludzi po pięćdziesiątce na całym świecie - wpływają na wyniki poznawcze, jeśli testy obejmują zdolności wzrokowe.

- Błędny wynik w testach poznawczych może mieć przykre konsekwencje, prowadząc do niekoniecznych zmian w życiu, pracy, sytuacji finansowej, czy społecznej danej osoby - mówi Anne Macnamara, autorka badań.

Przykładowo, jeśli błędny wynik przyczynił się do rozpoznania łagodnego , może wywołać problemy psychologiczne, w tym i - dodaje Macnamara.

- Ludzie z AMD już doświadczają wielu problemów z powodu zaburzeń wzroku, a nieadekwatna ocena funkcji poznawczych stanowi dodatkowe obciążenie, którego nie potrzebują - zauważa Macnamara.

Na podstawie:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy