Strona głównaChorobyProblemy ze wzrokiem to wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci

Problemy ze wzrokiem to wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci

Globalna populacja starzeje się, podobnie jak jej oczy. Szacuje się, że liczba osób z zaburzeniem wzroku i ślepotą wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 30 lat. Co więcej, silne problemy ze wzrokiem mają związek z wyższym ryzykiem śmierci w danym okresie.
Problemy ze wzrokiem to wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. Jason Gillman from Pixabay]
Kiedy przejrzano wyniki 17 badań, odkryto, że w badanym okresie osoby z cięższymi cechowały się wyższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami o normalnym widzeniu lub z łagodnymi zaburzeniami wzroku.

Dane pokazały, że ryzyko zgonu było o 29 proc. wyższe wśród uczestników z łagodnymi zaburzeniami wzroku w porównaniu z osobami bez kłopotów z widzeniem. Prawdopodobieństwo to wzrosło do aż 89 proc. w przypadku osób z ciężkimi zaburzeniami .

Co ważne - jak wskazują lekarze - czterem z pięciu przypadków upośledzenia wzroku można zapobiec lub skorygować je. Na całym świecie można uniknąć głównych przyczyn osłabienia lub utraty wzroku: i nienoszenia odpowiednich okularów.

Już wcześniej odkryto wpływ upośledzenia wzroku w późnym wieku na zdrowie i samopoczucie, w tym na demencję, depresję i utratę niezależności. Teraz odkryto związek między problemami z oczyma a wyższym zagrożeniem śmiercią, choć nie jest jasne, skąd taka relacja.
Ważne jest, aby te problemy były rozwiązywane na wczesnym etapie, ponieważ osłabienie wzroku wpływa nie tylko na to, jak widzisz świat; oddziałuje na twoje doświadczenie świata i twoje życie - mówi Joshua Ehrlich, współautor badań. - Te wyniki to dobra okazja do promowania zdrowia, dobrego samopoczucia i poprzez korygowanie wzroku i zapobieganie utraty zdolności widzenia na całym świecie - dodaje Ehrlich.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy