Strona głównaChorobyPróchnica sprzyja rozwojowi raka okrężnicy?

Próchnica sprzyja rozwojowi raka okrężnicy?

Badacze z Columbia University College of Dental Medicine w Nowym Jorku odkryli, że bakterie obecne w jamie ustnej i biorące udział w rozwoju próchnicy oraz zapalenia przyzębia mogą przyspieszać wzrost raka jelita grubego.
Próchnica sprzyja rozwojowi raka okrężnicy? [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
Jak wskazują uczeni, na rozwój nowotworu mogą wpływać różne czynniki, w tym najczęściej są to mutacje genetyczne - nie tylko jednak, drobnoustroje również mają tu istotny udział. Okazuje się, że bakterie związane z rozwojem mogą także oddziaływać na ryzyko nowotworu.

Z badań wynika, że istnieje korelacja między obecnością określonych bakterii w jamie ustnej i agresywną formą raka jelita grubego. Chodzi o drobnosutroje o nazwie Fusobacterium nucleatum, produkują one białko adhezynę FadA, które aktywuje w jelicie grubym szlak sygnałowy charakterystyczny dla różnych rodzajów raka. Białko to stymuluje wzrost komórek nowotworowych.

Odkryto też, że zdrowych komórkach brakuje białka anneksyny-A1 stymulującej wzrost guzów. Jednak F. nucleatum intensyfikuje produkcję anneksyny-A, a to sprzyja rozwojowi guzów.

Kiedy przeanalizowane poziom anneksyny-A1 u kilkuset pacjentów, okazało się, że osoby z wyższą ekspresją tego białka miały gorsze rokowania co do terapii. Białko to może więc stanowić marker nowotworowy.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2018 roku zdiagnozowano ponad 1,8 miliona nowych przypadków tego raka.

Główne objawy raka okrężnicy obejmują: zmianę sposobów funkcjonowania jelit, częste biegunki lub zaparcia, zmiana konsystencji stolca (jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni), krwawienie z odbytnicy lub krew w stolcu, bóle jamy brzusznej, uczucie, że jelita nie opróżniają się całkowicie, utrzymujące się dłużej osłabienie i , utrata masy ciała. Wielu pacjentów nie doświadcza żadnych objawów nowotworu w jego pierwszej fazie - ich występowanie zależy od wielkości nowotworów i ich umiejscowienia.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy