Strona głównaChorobyProfilaktyka grypy - sposób na epidemię

Profilaktyka grypy - sposób na epidemię

Od września 2017 roku do końca sezonu grypowego w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy i zarejestrowano przeszło 5 mln przypadków zakażeń. W sezonie 2013/2014 było ich o ponad połowę mniej (około 2 mln), a w dopiero co rozpoczętym sezonie odnotowano już 54.848 podejrzeń i zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność od 8 do 15 września 2018 r. wynosiła 17,8 na 100 tys. ludności. Czy sezon 2018/2019 przyniesie niechlubny rekord, skoro Polska znajduje się na przedostatnim miejscu pod względem odsetka wyszczepialności w Unii Europejskiej?
Profilaktyka grypy - sposób na epidemię [Fot. bnorbert3 - Fotolia.com]

Razem przeciw grypie

W grupie najwyższego ryzyka zachorowań znajdują się osoby starsze, chorujące przewlekle, a także kobiety w ciąży i dzieci. Jednak każdy może się zarazić i tym sposobem przyczynić się do choroby swoich najbliższych. Dlatego też profilaktyka jest podstawowym sposobem przeciwdziałania grypie, a nie można mówić o skutecznej profilaktyce bez podniesienia poziomu wyszczepialności w naszym społeczeństwie.
Popularyzacja szczepień ochronnych jest jednym z głównych zadań Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w ramach którego 1 października obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. W jego ramach zaplanowano szereg akcji na terenie całego kraju. Wszystko po to, aby uzmysłowić Polakom skalę zagrożeń, jakie niesie bagatelizowanie wirusa grypy. Jedną z grup z podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę są seniorzy. W tym roku seniorzy, którzy ukończyli 65 lat po raz pierwszy mogą skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki. Ulga jest wynikiem , obowiązującego od 1 lipca 2018 roku.

Nowa szczepionka przeciw grypie

Refundacja dla seniorów to nie jedyne, co wyróżnia tegoroczną profilaktykę grypy. Aktualizacja składu szczepionek przeciw grypie wykonywana jest przed rozpoczęciem każdego sezonu grypowego, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jednak, w tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych. zapewniają szerszą ochronę przed grypą niż szczepionki trójwalentne (jedyne, jakie były dostępne na polskim rynku w poprzednich latach). Rokroczna aktualizacja składu szczepionek nie jest wymysłem koncernów farmaceutycznych, ale konieczną odpowiedzią na podstępne działanie wirusa grypy, który stale mutuje. Poddawanie się szczepieniu każdej jesieni jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed zarażeniem, a tym samym uniknięcia grypy, chorób grypopodobnych i ich powikłań.

Szczepienie jak parasol

Szczepienie wzmacnia odporność i znacząco redukuje ryzyko i choroby grypopodobne. Co równie ważne, szczepionka zabezpiecza przed zagrożeniami wynikającymi z powikłań, wśród których najgroźniejszymi są zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia (szczególnie niebezpieczne dla seniorów), zapalenie mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie wielonerwowe, zespół wstrząsu toksycznego.
Trzeba jednak pamiętać, że skuteczna ochrona przeciw grypie wymaga wykonywania szczepienia każdego roku, najlepiej już na początku jesieni. Ważne, aby zadbać o jego wykonanie przed końcem grudnia, czyli przed kulminacyjnym momentem sezonu epidemicznego zachorowań na grypę, który w naszym kraju przypada w okresie od stycznia do marca.

Koszty i warunki szczepienia

Szczepieniu przeciw grypie może zostać poddany każdy, już od 6. miesiąca życia, jeśli tylko nie przechodzi ostrej choroby o przebiegu umiarkowanym lub ciężkim (niezależnie od tego, czy towarzyszy jej gorączka), nie stwierdzono u niego anafilaktycznej nadwrażliwości na białko jaja kurzego i/lub antybiotyki, które są używane podczas produkcji lub na inne składniki szczepionki, ani zespołu Guillain-Barré w okresie 6 tygodni od poprzedniego szczepienia przeciwko grypie. Koszt szczepienia przeciwko grypie to około 40-50 złotych (bez ). Aby wykonać szczepienie wystarczy udać się do swojej przychodni. Szczepionkę można kupić samodzielnie w aptece i od razu udać się z nią do lekarza. Nie należy zapominać, że szczepienie może wykonać jedynie wykwalifikowany personel medyczny.

Salve

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć