Strona głównaChorobyProfilaktyka raka piersi - zrób badania

Profilaktyka raka piersi - zrób badania

Aż 20% kobiet jest zagrożonych nowotworem piersi. Najczęściej rozwija się on u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Profilaktyka i wczesna diagnoza mogą zapobiec usunięciu piersi oraz przywrócić zdrowie.
Profilaktyka raka piersi - zrób badania [© Kyrylo Grekov - Fotolia.com] Chorobie sprzyjają nie tyko wiek i płeć, ale również , zła dieta, alkohol czy hormonalne środki antykoncepcyjne. Wykluczyć lub potwierdzić raka piersi pozwala . Badanie wykrywa zmiany o średnicy ok. 1 cm, a czasami nawet mniejsze, których samodzielnie nie wyczujemy. Nie zaleca się go u młodych kobiet, gdyż powtarzanie naświetlań promieniami rentgenowskimi może sprzyjać powstawaniu zmian nowotworowych. Optymalnym czasem na przeprowadzanie badania jest wiek od 40 do 50 lat.

- Wśród młodych kobiet także zdarzają się zachorowania na raka piersi. Jednak u nich nowotwór rozwija się najczęściej na podłożu genetycznym – mówi dr n. med. Grzegorz Szewczyk z centrum medycznego Babka Medica. Dlatego watro dowiadywać się, czy w rodzinie były przypadki choroby. Poza tym należy pamiętać o profilaktyce – ważne jest regularne kontrolowanie piersi. Kobieta, dotykając się i obserwując swój biust, poznaje własne ciało. Dzięki temu łatwiej dostrzega najmniejsze zmiany, które w nim zachodzą.

Badać się można w pozycji leżącej oraz stojącej, przed lustrem i pod prysznicem. Szczególną uwagę zwracamy na zmiany kształtu piersi, wydostawanie się ciemnej wydzieliny lub krwi z brodawek oraz zaczerwienienia, pomarszczenia i napięcia skóry.

- W samobadaniu ważne są ułożenie palców oraz prawidłowe wykonywanie ruchów dłoni. Uciskając pierś środkowymi palcami, zataczamy kółeczka i poruszamy się wzdłuż piersi w dół, a następnie z powrotem – mówi Barbara Bieżuńska z centrum medycznego Babka Medica. Samobadanie należy przeprowadzać raz w miesiącu.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy