Strona głównaChorobyPrzebywanie na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć ryzyko raka

Przebywanie na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć ryzyko raka

Potrzeba około dwóch godzin dziennie przebywać na zewnątrz, by móc liczyć osłabienie ryzyka pewnych form raka.
Przebywanie na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć ryzyko raka [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]
Dużo mówi się o ochronie przed światłem słonecznym, które może być bardzo szkodliwe - zagrażać nowotworami skóry i przyspieszać starzenie się. Jednocześnie jednak Słońce jest życiodajne i nie warto go całkowicie unikać. Należy stosować kremy z filtrami ochronnymi, ale starać się regularnie przebywać na zewnątrz, to daje wiele różnych korzyści prozdrowotnych, w tym zmniejszyć prawdopodobieństwo pewnych rodzajów raka.

Uczeni z Uniwersytetu Bostońskiego odkryli, że codzienna dwugodzinna ekspozycja na światło słoneczne ma wpływ na zmniejszenie o 50 proc. ryzyka trzech powszechnych nowotworów: raka prostaty, piersi i jelita grubego.

Skąd taki efekt promieni słonecznych? Chodzi o , której produkcja w naszym organizmie jest stymulowana światłem Słońca. Dotychczasowe testy pokazały, że niedobór tej witaminy zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się jakimiś szkodliwymi drobnoustrojami i sprzyja chorobom autoimmunologicznym oraz sercowo-naczyniowym. Witamina D działa korzystnie na różne tkanki, w szczególności na prostatę i piersi. Znane są jej skutki przeciwprzerzutowe i antyangiogenne (zapobiegające powstawaniu naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór), przeciwzapalne i stymulujące układ odpornościowy.

Eksperci zalecają, by przebywać dwie godziny dziennie na świeżym powietrzu, w porach, w których Słońce świeci mniej intensywnie. W chłodniejszym okresie, pomimo zimniejszej aury i deszczu, także trzeba się „przemóc" i starać się dłużej przebywać na zewnątrz. To zapewni duże dawki witaminy D.

Według danych World Cancer Research Fund, jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęstszym nowotworem u kobiet. W 2018 roku rozpoznano ponad 1,8 miliona nowych przypadków tego raka. jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn, w ubiegłym roku zdiagnozowano go u 1,3 mln pacjentów. z kolei to najczęstszy nowotwór u kobiet, w 2018 roku rozpoznano go u 2 milionów pacjentek.

O badaniach można przeczytać w Clinical Journal of the American Society of Nephrology

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy