Strona głównaChorobyPrzełom w leczeniu raka? Pasożyty wywołujące malarię mogą pomóc zabić nowotwór

Przełom w leczeniu raka? Pasożyty wywołujące malarię mogą pomóc zabić nowotwór

Naukowcy poszukujący szczepionki przeciw malarii dla ochrony kobiet w ciąży odkryli, że białko wytwarzane przez pasożyty wywołujące malarię, może z dużą skutecznością pomóc w walce z nowotworami.
Przełom w leczeniu raka? Pasożyty wywołujące malarię mogą pomóc zabić nowotwór  [© raresb - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania dotyczące malarii u kobiet w ciąży koncentrując się szczególnie na roli siarczanu chondroityny w chorobie.

Wiadomo było już, że cząsteczki siarczanu, które są obecne na powierzchni komórek łożyska, przyłączają się do białka o nzawie VAR2CSA, które jest wytwarzany przez pasożyta Plasmodium falciparum wywołujacego malarię. Zespół pracował nad szczepionką eksperymentalną, która wykorzystuje łączenie się siarczanu chondroityny i VAR2CSA jako możliwego sposobu zapobiegania malarii u kobiet w ciąży.

Najnowsze badania pokazały coś nowego - określoną cząsteczkę cukru można znaleźć również na powierzchni niektórych komórek nowotworowych. Badacze połączyli toksyny zaprojektowane do zabijania komórek nowotworowych z białkiem VAR2CSA i zaaplikowali tak zmodyfikowaną szczepionkę do komórek nowotworowych hodowanych w laboratorium. Doświadczenia wykazały, że VAR2CSA było w stanie złączyć się z siarczanem chondroityny w komórkach nowotworowych dostarczając śmiertelną toksynę, która zabiła komórki rakowe, ale pozostawiła zdrowe komórki.

Okazało się, że w grupie sprawdzanych komórek nowotworowych znaczna większość (95 procent) tworzy również na swojej powierzchni siarczan chondroityny.

Oznacza to, że szczepionka przeciw malarii może być wykorzystywana do walki z określonymi nowotworami w przyszłości.

W eksperymentach ustalono, że nowy lek był efektywny w walce z dziewięcioma na dziesięć nowotworów.

Nowotwory stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. W 2012 roku odnotowano około 14 milionów nowych przypadków różnych form raka i 8,2 mln zgonów z jego powodu.

Szacuje się, że liczba nowych przypadków raka wzrośnie o około 70 procent w ciągu najbliższych 20 lat.

Wśród mężczyzn pięć najczęstszych nowotworów w 2012 to rak: , , jelita grubego, i raka wątroby.

Wśród kobiet pięć najpowszechniejszych form raka to nowtwory: , , płuc, szyjki macicy i raka żołądka.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy