Strona głównaChorobyPrzerost prostaty - jakie są objawy

Przerost prostaty - jakie są objawy

U wielu mężczyzn po pięćdziesiątce następuje przerost gruczołu krokowego, ale niewielu z nich ma tego świadomość, ponieważ zaburzenie często przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak pojawiają się symptomy, warto umieć je rozpoznać i szybko reagować.
Przerost prostaty - jakie są objawy [Fot. CLIPAREA.com - Fotolia.com] Przerost prostaty może powodować pewne problemy w związku z tym, że cewka moczowa kurczy się, a pęcherz osłabia i trudno jest do końca oddać mocz.

Główne objawy zaburzenia to częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, od czasu do czasu nietrzymanie moczu, a także uczucie że pęcherz nie opróżnił całkowicie oraz silniejsze odczuwanie konieczności pójścia do łazienki i trudności z rozpoczęciem oddawania moczu.

Wraz z upływem lat łagodny przerost prostaty może powodować infekcje, uszkadzać pęcherz, a nawet nerki. Może też oznaczać hematurię, czyli obecność krwi w moczu. W wyniku rozwoju dolegliwości może występuje ból pieczenie przy oddawaniu moczu, krew w moczu związana z gorączką, mdłościami, wymiotami, a także . Co więcej, pacjenci mogą zacząć odczuwać ból podczas .

Nieprzyjemne objawy można osłabiać. Przykładowo, warto pamiętać, by co najmniej na dwie godziny przed pójściem spać nic nie pić, co zmniejszy konieczność wstawania w nocy do łazienki. Poza tym w ciągu dnia należy ograniczyć napoje z kofeiną i unikać , bo mogą podrażniać pęcherz i zwiększyć produkcję moczu. Ważne jest również, aby iść do łazienki bezzwłocznie po odczuciu potrzeby oddania moczu. Warto też sprawdzić ewentualną wpływ na objawy łagodnego innych leków stosowanych przez pacjenta.

Zazwyczaj nie dostrzega się objawów z powiększonego gruczołu krokowego przed 40-tym rokiem życia. Jednak do osiągnięcia wieku 85 lat doświadcza ich 90 proc. mężczyzn. Zaleca się, aby mężczyźni po pięćdziesiątce badali prostatę co roku.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy