Strona głównaChorobyPrzeszedłeś zawał? Wracaj do pracy!

Przeszedłeś zawał? Wracaj do pracy!

Jak wynika z raportu TNS OBOP przygotowanego na zlecenie firmy Adamed, organizatora programu „Serce na nowo”, Polacy nie zdają sobie sprawy, jak ważna w powrocie do zdrowia u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia jest aktywność zawodowa.
Przeszedłeś zawał? Wracaj do pracy! [© ksena32@ukrpost.ua - Fotolia.com] 48% badanych przez TNS OBOP Polaków twierdzi, że osoba po zawale powinna zrezygnować z aktywności zawodowej przynajmniej na rok, a 11% uważa, że takie osoby w ogóle nie powinny wracać do pracy. Prawie połowa ankietowanych (49%) nie wierzy, że osoby, u których rozpoznano choroby układu krążenia mogą pracować równie wydajnie, jak osoby zdrowe, bo muszą na siebie bardziej uważać. 30% ankietowanych uważa, że osoby po hospitalizacji powinny pracować maksymalnie na pół etatu, a zdaniem 5% w ogóle nie powinny podejmować pracy.

Sami chorzy również bardzo często obawiają się, że po wyjściu ze szpitala nie będą równie sprawni, jak przed chorobą. Lekarze uspokajają: zdrowy tryb życia i satysfakcja w sferze zawodowej w połączeniu z leczeniem farmakologicznym umożliwia szybki powrót do formy. Bardzo ważne jest również tzw. wsparcie społeczne czyli pomoc rodziny, przyjaciół i lekarzy. Niestety, z tym ciągle nie jest w naszym kraju najlepiej, dlatego tak ważne są takie programy, jak „Serce na nowo”, którego celem jest obalenie panujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących niezdolności osób z dolegliwościami sercowo - naczyniowymi do prowadzenia normalnego, w pełni aktywnego życia zawodowego. Partnerem programu została Konfederacja Pracodawców Polskich, bo w obecnej sytuacji na rynku pracy to właśnie pracodawcom coraz bardziej zależy na tym, aby doskonale wyszkoleni fachowcy wracali do pracy nawet po przebytym zawale – jest to dla nich znacznie bardziej opłacalne, niż szkolenie zdrowego, ale niedoświadczonego nowego pracownika.

Powracającym do pracy „krążeniowcom” lekarze radzą, aby nie ograniczali swojej działalności zawodowej, ale podczas kilkugodzinnej pracy biurowej robili przerwy na wykonanie choćby kilku prostych ćwiczeń. Powinni także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety: absolutnie odstawić wszelkie „fast - foody” i zastąpić je pełnowartościowymi, lekkostrawnymi posiłkami bogatymi w składniki mineralne i witaminy. Przed dłuższą, trwającą ponad 6 godzin podróżą samolotem (np. delegacją), trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem, bowiem długotrwałe siedzenie w bezruchu i niższe ciśnienie atmosferyczne panujące w kabinie samolotu sprzyjają powstawaniu skrzepów krwi. Podczas podróży trzeba także pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów (ale nie alkoholu!) i zabraniu przyjmowanych leków do bagażu podręcznego.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy