Strona głównaChorobyPrzetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne?

Przetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne?

Uczeni z Johns Hopkins University odkryli, że jedzenie przetworzonego mięsa może sprzyjać pojawianiu się objawów chorób psychicznych.
Przetworzone mięso pogłębia problemy psychiczne? [Fot. JackF - Fotolia.com]
Stosowane do produkcji azotany mogą przyczynić się do pojawiania się objawów zespołu maniakalnego czy .

Ustalono, że pacjenci zmagający się z objawami maniakalnymi ponad trzy razy częściej jedli przetworzone produkty mięsne niż pacjenci leczeni z powodu innych chorób psychiatrycznych, takich jak schizofrenia. Przetworzone mięso zwiększyło częstotliwość i siłę epizodów nadpobudliwości, bezsenności i innych dolegliwości związanych z zespołem maniakalnym.

Autorzy chcieli poznać przyczyny takiego związku, więc testy przeprowadzone z udziałem ludzi w pogłębionej formie wykonano później na szczurach. Okazało się, że produkty mięsne z azotanami wywoływały u gryzoni zwiększony ruch i zmieniały sygnalizację w ich hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej głównie za pamięć i tworzenie wspomnień, której uszkodzenia mają związek z chorobą Alzheimera i .

To kolejne badania, które wskazują na niekorzystny wpływ przetworzonego mięsa na nasze zdrowie. Wcześniejsze dowiodły związku pomiędzy takimi produktami i (m. in. , trzustki i ) oraz chorobami wątroby i nerek. Do najchętniej kupowanych przetworzonych artkułów mięsnych należą: szynka, kiełbasa, salami, a także parówki.

Choroba afektywna dwubiegunowa to przewlekła dolegliwość psychiczna, która odznacza się bardzo silnymi wahaniami nastrojów i poziomów energii, a także objawami maniakalnymi. Epizody mogą trwać tygodniami lub nawet miesiącami i często mają też związek z oraz psychozą.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy