Strona głównaChorobyPrzetworzone mięso zwiększa ryzyko raka piersi?

Przetworzone mięso zwiększa ryzyko raka piersi?

Kolejne badania potwierdzają ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące związku pomiędzy jedzeniem przetworzonego mięsa i podwyższonego ryzyka rozwoju różnych form raka. Teraz ustalono, że takie produkty sprzyjają pojawieniu się raka piersi.
Przetworzone mięso zwiększa ryzyko raka piersi? [Fot. exclusive-design - Fotolia.com] Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu Harvarda, jedzenie przetworzonego mięsa zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.

Regularne spożywanie takich artykułów, jak bekon, kiełbasa, kabanosy, salami może zwiększać ryzyko .

Kobiety, które jadły duże ilości przetworzonego mięsa, odznaczały się o 9 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na ten nowotwór w porównaniu z kobietami rzadko sięgającymi po takie artykuły. Dokładniej rzecz ujmując, jedzenie średnio 25 do 30 gramów mięsa tego rodzaju oznaczało 9-procentowe zwiększenie zagrożenia rakiem piersi w porównaniu do jedzenia (przeciętnie) 0 do 2 gramów.

Jak zaznaczają autorzy badań, nie odkryli oni relacji przyczynowo-skutkowej pomiędzy jedzeniem przetworzonego mięsa i wspomnianym rakiem, niemniej jest ona prawdopodobna. Mechanizm takiego związku pozostaje niejasny, być może, konserwanty znajdujące się w przetworzonym mięsie mogą być jedną z jego przyczyn.

Dotychczas ustalono, że duże ilości mięsa przetworzonego sprzyjają rozwojowi , i .

Wyniki badań opublikowano w International Journal of Cancer.

Źródło:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy