Strona głównaChorobyPrzewlekła Choroba Żylna

Przewlekła Choroba Żylna

Bolą Cię nogi? Pojawiły się na nich pajączki i żylaki? Warto przyjrzeć się tym dolegliwościom bliżej, gdyż są one pierwszymi objawami poważnej choroby, która wymaga prawidłowego i skutecznego leczenia. Przewlekła choroba żylna (PChŻ) może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia a nawet życia.
Przewlekła Choroba Żylna Ocenia się, że w Polsce na (PChŻ) cierpi około 47% kobiet i 37% mężczyzn. Podobnie duża część populacji Europy i USA zmaga się z tym problemem. PChŻ jest jedną z chorób społecznych, która powoduje istotny defekt kosmetyczny i jest przyczyną pogorszenia jakości życia. Ta jednostka chorobowa zwiększa zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową (zatorowością płucną) stanowiącą poważne zagrożenie zdrowotne.

- Przewlekła Choroba Żylna jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem zastawek żylnych, co upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Pierwsze objawy choroby są przez ludzi często bagatelizowane. Ból nóg pod koniec dnia, czy też pojawienie się pajączków i drobnych to pierwsze objawy Przewlekłej Choroby Żylnej. A trzeba podkreślić, że takich objawów nie należy lekceważyć! Nieleczone mogą przejść w stan przewlekły, wymagający nawet zabiegów operacyjnych - mówi prof. dr hab. Jerzy Chudek, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się nam odwiedzić lekarza lub farmaceutę, bądź samemu rozpocząć leczenie tylko dlatego, że pod koniec dnia nasze nogi były obolałe i opuchnięte? Czy tzw. pajączki wzbudziły nasz niepokój? Z pewnością ogromna większość odpowie negatywnie na oba pytania.

Przyczyny PChŻ

Do rozwinięcia się zaawansowanego stadium choroby dochodzi w ciągu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Niekorzystny wpływ na przebieg choroby ma ciąża, dlatego zaniedbania w tym okresie (niestosowanie pończoch przeciwżylakowych) powodują szybki postęp choroby. Na liście czynników ryzyka znajdują się również:
  • Predyspozycja rodzinna
  • Siedząca bądź stojąca praca
  • Leki antykoncepcyjne
  • Nadwaga i otyłość
Profilaktyka – jaki sposób na PChŻ?

Profilaktyka choroby nastręcza trudności. Pracując trudno uniknąć długotrwałego stania i siedzenia (np. przed komputerem). Korzystny wpływ mogą mieć kilkuminutowe przerwy w staniu i siedzeniu, ruch, a zwłaszcza wspinanie się na palce, co pobudza odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Korzystna jest aktywność fizyczna po godzinach pracy - uprawianie sportu bądź spacer. Przykładowymi dyscyplinami sportu, które wywierają korzystny wpływ na odpływ krwi z kończyn dolnych są: piesze wycieczki, bieganie, narciarstwo biegowe, kolarstwo, , nurkowanie, aerobik wodny, taniec towarzyski. Ruch może ograniczyć progresję PChŻ, a ponadto jest korzystny dla zdrowia ogólnie pojmowanego. Niektóre dyscypliny sportowe mają negatywny wpływu na stan zdrowia chorych na PChŻ. Należą do nich między innymi: kręgle, strzelectwo, żeglarstwo, podnoszenie ciężarów.

Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, dlatego u osób z objawami PChŻ długotrwałe przegrzewanie organizmu nie jest wskazane. Lepiej zatem zrezygnować z urlopu w krajach południowych. Nadmierna, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne podczas „kąpieli” słonecznych powoduje niekorzystne rozszerzenie naczyń krwionośnych. W sytuacji przegrzania należy zastosować zimny prysznic lub zanurzenia w chłodnej kąpieli. Niska temperatura powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Należy dostosować ubiór do pory roku, unikając przegrzewania. Należy dbać o dietę, walcząc z nadwagą i otyłością.

Wśród objawów, które powinny wzbudzić czujność są:
  • Uczucie ciężkości, zmęczenia kończyn dolnych,
  • Ból i rozpieranie w obrębie podudzi,
  • Wieczorne obrzęki kostek i podudzi,
  • Zespół niespokojnych nóg,
  • Świąd,
  • Kurcze mięśniowe występujące najczęściej nocą,
  • Poszerzenie żył skórnych, tzw. „pajączków”,
  • Żylaki kończyn dolnych,
  • Przebarwienia skórne podudzi.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:32:51, 09-08-2012 koneser

    Pomagają tu różne rozwiązania, które pomogą krwi zalegającej w żyłach odpłynąć z nóg w kierunku serca. Doskonałym rozwiązaniem jest tu aparat Venowave.
  • 10:47:52, 10-08-2012 ~gość: 89.67.129.xxx

    Ja od kilku lat stosuje Diosminex. Sprawdzilam na swoich nogach wiele tańszych leków. Teraz nie mam problemów z dłuższymi spacerami z moimi wnusiami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy