Strona głównaChorobyPrzewlekła Choroba Żylna - PCŻ

Przewlekła Choroba Żylna - PCŻ

Na przewlekłą chorobę żylną cierpi w Polsce prawie 50% kobiet oraz 40% mężczyzn w Polsce cierpi na przewlekłą chorobę żylną. Najpowszechniejszym objawem tej choroby są żylaki, które wiele osób traktuje jedynie jako mankament kosmetyczny.
Przyczyny:

Przewlekła choroba żylna jest konsekwencją cofania się krwi, do, którego dochodzi na skutek uszkodzenia zastawek. Uszkodzenie zastawek powoduje, że krew wypychana w kierunku serca częściowo cofa się i gromadzi się w żyłach nóg. Krew zbiera się głównie w żyłach najbardziej oddalonych od serca, w tych obszarach powstaje duże ciśnienie żylne. Gromadząca się krew rozpycha ściany żył, czego następstwem jest powstawanie żylaków.
Rozwojowi choroby sprzyjają uwarunkowania genetyczne oraz niezdrowy tryb życia.

Czynniki ryzyka:
Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo rozwoju choroby są:
- Otyłość
- Płeć żeńska
- Uwarunkowania genetyczne
- Siedzący tryb życia
- Spędzanie wielu godzin w jednej pozycji, np. stojąc
- Palenie papierosów
- noszenie obcisłych ubrań i niewygodnych butów
- Zbyt częste opalanie się

Symptomy:
Najpowszechniejszym objawem choroby są żylaki, jednak często pojawienie się ich poprzedza powstanie teleangiektazji, popularnie zwanych pajączkami. Bywa też i tak, że choroba przez pewien czas rozwija się bezobjawowo.
Tym, co powinno nas zaniepokoić jest uczucie ciężkości nóg, które nasila się w ciągu dnia, często pojawia się też uczucie pieczenia a nogi wydaja się coraz cięższe.

Tego typu objawy ustępują zwykle po zmianie pozycji, jednaj nie należy ich bagatelizować. Jeśli internista stwierdzi obecność żylaków lub inne niepokojące zmiany skieruje nas do specjalisty.

Nie u wszystkich pacjentów pierwszym objawem choroby są ,,pajączki’’, często nadejście choroby zwiastuje pojawienie się przebarwień na grzbiecie stopy w okolicy kostki. Niekiedy, choć bardzo rzadko, choroba rozpoczyna się od pojawienia owrzodzenia. Jeśli nie podejmiemy leczenia w odpowiednim momencie może dojść do zakażenia owrzodzeń.

Diagnoza:
Najpowszechniejszą metodą diagnozowania chorób żył jest badanie dopplerowskie. Jest ono rodzajem badania ultrasonograficznego. Dzięki ultrasonografii dopplerowskiej można zlokalizować miejsce uszkodzenia zastawek. Badanie to pozwala na ocenę stanu układu żylnego powierzchownego, głębokiego oraz stanu zastawek. Zaletą badania dopplerowskiego jest jego nieinwazyjność, bezbolesność oraz to, iż nie wymaga znieczulenia.
Badanie to polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do badanej części ciała i przesuwanie jej.

Oceny stanu żył można też dokonać też wykonując badanie palpacyjne, czyli przez dotyk. W ten sposób można wykryć stwardnienia oraz zlokalizować miejsca szczególnie wrażliwe na dotyk. Badając stan żył lekarz może wykonać próbę Schwarza, która pozwali wyczuć falę przepływu krwi lub próbę opaskową. Ta ostatnia polega na założeniu pacjentowi opaski uciskowej w okolicy pachwiny, po zmianie pozycji chorego można określić wydolność krążenia żylnego powierzchniowego.
W celu kontrolowania efektów leczenia oraz oceny zawansowania choroby wykonuje się PPG. Podczas tego badania pacjentowi przytwierdza się na podudziu czujnik, następie siedząc wykonuje on kilka zgięć stopy.


Leczenie:
Sposób leczenia choroby żylnej zależy przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Do najpopularniejszych metod walki z chorobą należą:
Farmakologia, czyli przyjmowanie leków poprawiających napięcie ściany żylnej a także zapobiegające zaburzeniom w mikrokrążeniu oraz zastojowi limfatycznemu. Często chorzy przyjmują też leki przeciwzakrzepowe.

Inną metodą leczenia jest kompresoterapia wykorzystująca bandaże i opaski uciskowe. Ich stosowanie ma na celu średnicy naczynia żylnego i przepuszczalności włośniczkowej, co ułatwia powrót żylny. Noszenie specjalnych pończoch i rajstop może być też formą profilaktyki.
Kolejną z metod walki z chorobą jest skleroterapia, która polega na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających. Ostatnim z najpopularniejszych sposobów pokonania choroby jest operacyjne usunięcie zmienionych naczyń.

Profilaktyka:
W celu uniknięcia problemów z żyłami kończyn dolnych powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną. Należy też unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Dobrym sposobem na poprawienie krążenia jest stosowanie naprzemian zimnych i ciepłych kąpieli. Odpoczywając dobrze jest unieść nogi wyżej, w ten sposób poprawimy krążenie krwi.
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie obuwie nosimy oraz sięgnąć po specjalnie dobrane podkolanówki lub rajstopy o stopniowanym ucisku.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy