Strona głównaChorobyPrzy cukrzycy częściej rozwijają się choroby dziąseł

Przy cukrzycy częściej rozwijają się choroby dziąseł

Jeśli jesteś diabetykiem, zwracaj szczególną uwagę na stan dziąseł i uzębienia - pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej.
Przy cukrzycy częściej rozwijają się choroby dziąseł [Fot. zlikovec - Fotolia.com] U osób chorych na cukrzycę częściej rozwijają się również choroby jamy ustnej, twierdzą uczeni z East Carolina University w Greenville w Stanach Zjednoczonych i radzą, by diabetycy częściej chadzali do stomatologa.

Z badań z udziałem ponad dwóch milionów ludzi wynika, że osoby cierpiące z powodu cukrzycy są bardziej narażeni na , a one z kolei mogą utrudniać kontrolę poziomu cukru we krwi i sprzyjać rozwojowi zaburzeń cukrzycowych.

Towarzyszący cukrzycy zaburzony poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu i stóp, a także wpływa na stan dziąseł. Nadmiar ilości we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, więc zmniejsza dopływ tlenu i substancji odżywczych, co ułatwia powstawanie infekcji tkanek dziąseł i zębów. Co więcej, zbyt duża dawka cukru we krwi może przekładać się na wzrost poziomu glukozy w ślinie, co ułatwia rowój bakterii, które przyczniają się do i .

Jeżeli z kolei dochodzi do chorób dziąseł, ich rozwinięta forma może dodatkowo zaburzać kontrolę stężenia cukru we krwi i zwiększyć ryzyko innych powikłań cukrzycy. Stany zapalne dziąseł przechodzą do krwioobiegu i zaburzają układ obronny organizmu, a to dodatkowo negatywnie wpływa na kontrolę poziomu cukru we krwi.

Eksperci radzą, by chodzić do stomatologa co najmniej raz w roku. Poza tym dobra higiena jamy ustanej powinna obejmować: delikatne po każdym posiłku, nitkowanie zębów, a także używanie płynu do płukania jamy ustnej.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy