Strona głównaChorobyPrzyczyny uderzeń gorąca - nie tylko menopauza

Przyczyny uderzeń gorąca - nie tylko menopauza

Uderzenia gorąca to jedna z powszechniejszych dolegliwości kobiet w wieku dojrzałym. Ich Najpowszechniej znaną przyczyną jest menopauza. Okazuje się jednak, że nie tylko ona wywołuje takie dolegliwości.
Przyczyny uderzeń gorąca - nie tylko menopauza [© brankatekic - Fotolia.com] mogą być powodowane kilkoma problemami. Oto niektóre z nich.

Menopauza

Klimakterium wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej, które mogą nieść za sobą niestabilność naczyń krwionośnych. Uderzenia gorąca najprawdopodobniej stanowią efekt tych modyfikacji. Często towarzyszy im pocenie się, a ataki mogą występować nawet kilka razy dziennie. Od 50 do 80 proc. kobiet w okresie doświadcza tych objawów.

Trądzik różowaty

Obok menopauzy, jest najczęstszą przyczyną uderzeń gorąca. Nie jest jasne, co leży u podstaw rozwoju tego problemu zdrowotnego - wiadomo, że to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj pojawia się po 30 roku życia, szczególnie u osób o jasnej karnacji. Wyróżnia się odczuwaniem ciepła w zaczerwienionych miejscach. Rozwija się głównie na policzkach, nosie, brodzie i czole. Podobne do zmian trądzikowych krostki i wykwity są widoczne na powierzchni skóry. W niektórych przypadkach choroba powoduje obszerne podrażnienie i zaczerwienienie.

Nadczynność tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł u podstawy szyi, który wydziela hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nadczynność tarczycy skutkuje zbyt dużą ilością tych hormonów i powoduje intensyfikację , a więc jednocześnie nadprodukcję ciepła, które następnie jest usuwane poprzez skórę. Oprócz uczucia gorąca choroba może objawiać się szybką utratą masy ciała, zwiększeniem apetytu, drżeniem, pojawieniem się guzków.

Mastocytoza


Jest rzadką chorobą komórek tucznych (odmiana komórek m. in. skóry) rozwijającą się w wyniku nadprodukcji środków chemicznych powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych na powierzchni skóry. Biegunka, kołatanie serca i bóle brzucha to inne, poza uderzeniami gorąca, główne objawy mastocytozy.

Rakowiaki

To rzadkie nowotwory powodujące nadprodukcję serotoniny, neuroprzekaźnika, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych na powierzchni skóry. Ten typ raka charakteryzuje się: poceniem się, skurczami brzucha, trudnościami z oddychaniem.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy