Strona głównaChorobyPsy mogą wyczuwać raka płuc

Psy mogą wyczuwać raka płuc

Pies może być „narzędziem diagnostycznym" w zakresie rozpoznawania raka płuc. Jak się okazuje, czworonogi są w stanie wyczuć ten nowotwór.
Psy mogą wyczuwać raka płuc [fot. Susanne Pälmer z Pixabay]
Grupa badaczy z Lake Erie College of Ostheopathic Medicine wytrenowała trzy rasy beagle w rozpoznawaniu zapachu związanego z rozwojem raka płuc. Zapach ten nie jest odczuwalny przez ludzi, ale wyćwiczone zwierzęta potrafiły go zidentyfikować: odróżniały próbki krwi pobrane od pacjentów onkologicznych od tych pobranych od zdrowych osób.

Według badaczy, jeśli możliwe byłoby wyizolowanie cząsteczek wykrywanych przez psy, można by było opracować skuteczne i tanie narzędzie rozpoznające raka płuc. Obecnie stosowane mechanizmy, czyli radiografia klatki piersiowej i tomografia komputerowa nie są dostatecznie skuteczne i relatywnie kosztowne. Ta ostatnia daje wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich i nie pozwala na określenie specyficznych cech guzów, o których wiedza jest niezbędna dla dalszego postępowania leczniczego.
Wszystko to sprawia, że eksperci poszukują kolejnych, bardziej efektywnych metod rozpoznawania nowotworów płuc. Wyizolowanie biomarkerów tej choroby pomogłoby szybciej i skuteczniej diagnozować tego raka.

Trzy psy szkolono przez osiem tygodni, a następnie zaprowadzono do pomieszczenia z próbkami krwi dziesięciu osób w wieku od 26 do 80 lat, z których część chorowała na raka płuc. Do badań wzięto beagle, ponieważ rasa ta cechuje się szczególnie wyostrzonym . Okazało się, że wytresowane czworonogi potrafiły odróżnić próbki krwi ludzi chorych i zdrowych z dokładnością do 97 proc. To rozpoznanie polegało na tym, że psy siadały przed próbkami pacjentów z nowotworami.

Planowana jest kolejna faza testów, tym razem psy będą zidentyfikowały , i na podstawie zapachu oddechu pacjentów. Następnie uczeni planują podzielenie próbek, biorąc pod uwagę ich właściwości fizykochemiczne i ponowne poddanie ich „diagnozie" psów aż uda się zidentyfikować markery specyficzne dla każdego guza.

Według danych World Cancer Research Fund, rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i trzecim najpowszechniejszym rakiem u kobiet. W 2018 roku odnotowano 2 miliony nowych przypadków tej choroby. Przy wczesnej diagnozie pacjenci mają największe szanse na przeżycie, jednak objawy nowotworu często nie ujawniają się, dopóki choroba nie osiągnie bardziej zaawansowanego stadium.

O badaniach napisano w Journal of the American Osteopathic Association: .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy