Strona głównaChorobyPsy potrafią wyczuć koronawirusa

Psy potrafią wyczuć koronawirusa

Specjalnie wyszkolone psy mogą wykrywać COVID-19 z dokładnością 96 proc.
Psy potrafią wyczuć koronawirusa [fot. Pezibear from Pixabay]
Jakkolwiek szczepionki dają nadzieję na znaczne osłabienie pandemii, to już wiadomo, że koronawirus może zostać z nami na dłużej. Szuka się więc różnych sposobów na ochronę przed nim. Pomocne mogą być .
To nie jest prosta rzecz dla psów. Muszą być precyzyjne w wykrywaniu zapachu infekcji, ale także uogólniać w tle zapachy różnych ludzi: mężczyzn i kobiet, dorosłych i dzieci, ludzi z różnych grup etnicznych i geograficznych - mówi Cynthia Otto z Uniwersytetu Pensylwanii.
We wstępnym badaniu odkryto, że psy mogą wyczuwać , ale szkolenie musi przebiegać z wielką ostrożnością i wieloma próbkami. Czworonogi potrafią rozróżnić zapach osób zainfekowanych nowym koronawirusem, wolnych od infekcji i zaszczepionych.
Do ćwiczeń z psami użyto wielu próbek, w przypadku tych zawierających koronawirusa, dezaktywowano go tak, by czworonogi były bezpieczne podczas treningu. Zwierzęta rozpoznawały obecność koronawirusa na podstawie lotnych związków organicznych pozostawionych na koszulce noszonej przez ludzi podczas .

Do ćwiczeń zaangażowano osiem labradorów i belgijskiego malinois. Po trzech tygodniach szkolenia wszystkie dziewięć psów było w stanie dość łatwo zidentyfikować próbki pozytywne pod kątem SARS-CoV-2, ze średnią dokładnością 96 proc.

Takie wykorzystanie psów nie jest niczym nowym. Wyszkolone odpowiednio czworonogi są w stanie wyczuć różnego rodzaju nowotwory, np. czy raka płuc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy