Strona głównaChorobyPsy potrafią wykryć raka

Psy potrafią wykryć raka

Receptory zapachowe psów są 10 tysięcy razy dokładniejsze niż ludzkie, co czyni je bardzo wrażliwymi na zapachy, których my nie wyczuwamy. Nowe badanie wykazało, że można wykorzystywać wysoko rozwinięty zmysł węchu psów do rozpoznawania nowotworów. Czworonogi wybierały próbki krwi od osób chorych na raka z prawie 97-procentową dokładnością.
Psy potrafią wykryć raka [fot. mxart from Pixabay]
Zespół zastosował formę szkolenia z klikerem, aby nauczyć cztery psy rasy beagle rozróżniania normalnej surowicy krwi i próbek od pacjentów ze złośliwym . Jeden z ćwiczonych psów zupełnie nie dawał się wyszkolić, ale trzy pozostałe prawidłowo zidentyfikowały próbki raka płuc w 96,7 proc. przypadków, a próbki ze zdrowym osoczem z 97,5-procentową skutecznością.
Chociaż obecnie nie ma niezawodnego leku na raka, wczesne wykrycie daje największe nadzieję na przeżycie - mówi Heather Junqueira z BioScentDx, autorka badań. - Bardzo czuły test do wykrywania raka mógłby potencjalnie ocalić tysiące istnień ludzkich i zmienić sposób leczenia choroby - dodaje Junqueira.

To toruje drogę do dalszych badań, które mogą prowadzić do zdobycia nowych narzędzi do wykrywania raka. Po pierwsze można używać psiego węchu jako metody przesiewowej w kierunku raka, po drugie zaś można określić związki biologiczne wyczuwane przez psy, aby zaprojektować testy przesiewowe w kierunku nowotworu w oparciu o te związki - wyjaśnia Junqueira.

To kolejne badania, w których psy okazały się skuteczne w wyczuwaniu nowotworów. Wcześniej ustalono, że czworonogi efektywnie wykrywają , i jelita grubego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy