Strona głównaChorobyPyłki zwiększają ryzyko zakażenia COVID-19 (nawet, gdy nie masz alergii)

Pyłki zwiększają ryzyko zakażenia COVID-19 (nawet, gdy nie masz alergii)

Gdy poziom pyłków w powietrzu są wyższe, obserwuje się zwiększone wskaźniki infekcji SARS-CoV-2, ostrzegają eksperci z Politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum.
Pyłki zwiększają ryzyko zakażenia COVID-19
Osoby z grup wysokiego ryzyka powinny się szczególnie chronić, sprawdzając prognozy dotyczące pyłków i nosząc maski z filtrem przeciwpyłowym.

Wiosną 2020 roku wybuch pandemii koronawirusa zbiegał się z sezonem pylenia drzew na półkuli północnej. Niemieccy medycy postanowili więc sprawdzić, czy istnieje wyraźny związek między stężeniami pyłków w powietrzu a wskaźnikami zakażeń SARS-CoV-2.

Jak pyłek wpływa na zakażenia COVID-19?

W obliczeniach uwzględniono dane dotyczące ilości pozytywnych testów na , gęstości zaludnienia i skutków lockdownu. Zebrano dane dotyczące pyłków ze 130 stacji w 31 krajach na pięciu kontynentach.

Okazało się, że unoszący się w powietrzu pyłek może odpowiadać poziom infekcji koronawirusem, przy czym w niektórych przypadkach rolę odgrywają również wilgotność i temperatura powietrza. W okresach, w których nie obowiązywał , wskaźniki infekcji były średnio o 4 procent wyższe na każdy wzrost 100 cząstek w metrze sześciennym powietrza.

Dlaczego tak się dzieje?

Wysokie stężenia pyłków oznaczają słabszą dróg oddechowych na wirusy mogące powodować kaszel i przeziębienie. Kiedy wirus dostanie się do organizmu, zakażone komórki zazwyczaj wysyłają białka informacyjne. Tak jest również w przypadku SARS-CoV-2. Białka te dają znać pobliskim komórkom, by nasiliły swoją obronę przeciwwirusową. Dodatkowo aktywowana jest odpowiedź zapalna.

Kiedy jednak stężenie pyłku w powietrzu jest wysokie i wdycha się go wraz z cząstkami wirusa, powstaje mniej białek informacyjnych. Ma to też wpływ na samą reakcję zapalną. Dlatego w dni z wysokim stężeniem pyłków może mieć miejsce wzrost liczby chorób układu oddechowego. Dotyczy to również COVID-19. I nie ma znaczenia, czy ludzie są uczuleni na jakieś rodzaje pyłków, czy też nie.

Co robić?

Nie można uniknąć ekspozycji na pyłki zawieszone w powietrzu, dlatego osoby z grup wysokiego ryzyka powinny wiedzieć, że wysokie stężenia pyłków uprowadzi do zwiększonej podatności na wirusowe infekcje dróg oddechowych - mówi Stefanie Gilles, współautorka badań. Jak się chronić? Warto monitorować prognozy dotyczące stężenia pyłków w nadchodzących miesiącach.
Noszenie maski filtrującej cząsteczki, gdy pylenie jest wysokie, może zapobiec przedostawaniu się zarówno wirusów, jak i pyłków do dróg oddechowych, mówią autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy