Strona głównaChorobyRak - terapie alternatywne skutkują dwa razy częstszą śmiercią pacjentów

Rak - terapie alternatywne skutkują dwa razy częstszą śmiercią pacjentów

Pacjenci z rakiem, którzy decydują się na terapie komplementarne zamiast standardowych, częściej umierają z powodu swojej choroby.
Rak - terapie alternatywne skutkują dwa razy częstszą śmiercią pacjentów [Fot. Christoph Burgstedt - Fotolia.com]
Z różnych powodów pacjenci decydują się na niestandardowe leczenie i zamiast terapii konwencjonalnej, wybierają zioła, homeopatię, medycynę chińską, naturoterapię, czy inne terapie tego rodzaju. W przypadku jednak oznacza to wyższe ryzyko śmierci.

Lekarze z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) ostrzegają, że jeśli pacjenci onkologiczni wybierają niestandardowe sposoby leczenia, bardziej narażają się na śmierć. W przypadku, gdy stosowano terapie alternatywne wraz z konwencjonalnymi, nie odnotowano żadnych dodatkowych pozytywnych czy negatywnych efektów.

Medycy przeanalizowali dane niemal 2 milionów osób chorujących na raka. Okazało się, że ludzie, którzy zrezygnowali z zalecanej przez onkologów terapii, wykazywali średnio dwa razy wyższe ryzyko śmierci. Ludzie ci częściej odmawiali też różnego rodzaju leczenia, w tym , , terapii hormonalnej czy zabiegów chirurgicznych.

Ustalono też, że dwie trzecie pacjentów z chorobą nowotworową uważa, że medycyna uzupełniająca przedłuży im życie, a jedna trzecia chce takimi sposobami leczyć chorobę.

Według prof. Jamesa Yu z Yale Cancer Center, chęć zwrócenia się po alternatywne środki terapeutyczne jest zupełnie zrozumiała, biorąc pod uwagę uciążliwość leczenia konwencjonalnego. Niemniej, najwyraźniej potrzeba poprawy komunikacji lekarzy z pacjentami i przekazywania rzetelnej informacji o realnych możliwościach leczenia raka.

Jak wskazują autorzy, leczenie alternatywne może być pomocne u chorych na raka.

Wcześniejsze testy dowiodły, że probiotyki, , specjalna dieta, , zioła lub medycyna chińska mogą poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych. Jednakże wyłączne ich stosowanie oznacza istotnie wyższe ryzyko śmierci.

O badaniach można przeczytać w Journal of the American Medical Association's JAMA Oncology.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X