Strona głównaChorobyRak - wczesna diagnoza uratuje ci życie

Rak - wczesna diagnoza uratuje ci życie

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Nowotwory odpowiadały za około 9,6 mln zgonów w 2018 roku. Im wcześniej choroba jest zdiagnozowana, tym większe są szanse na wyleczenie, stąd tak istotne jest samobadanie się.
Rak - wczesna diagnoza uratuje ci życie
Dane są jasne - im szybciej nowotwory zostają wykryte, tym wyższy jest wskaźnik wyleczeń. Lekarze przypominają, że obserwacja swojego ciała i regularne badania kontrolne sprzyjają wczesnemu rozpoznaniu.

rozwija się w kilku stadiach, pierwsze z nich, czyli 0, oznacza, że choroba jeszcze się nie rozwinęła, ale wystąpił nieprawidłowy wzrost komórek. Faza 4 zaś to etap, w którym dochodzi do rozprzestrzenienia się komórek nowotworowych do innych części ciała.

Regularne badania, samokontrola i zdrowy styl życia są niezbędne dla zmniejszenia ryzyka niedostrzeżenia choroby. Wczesna diagnoza istotnie zwiększa skuteczność leczenia. Warto poznać historie medyczną rodziny. Jednym z głównych czynników rozwoju raka są określone warianty genowe, które wywołują nieprawidłowego zachowanie i namnażanie się komórek, a więc powstawanie nowotworów. Jeśli rodzice lub dziadkowie zmarli na raka, z zagrożenie dotyczy nas w większym stopniu.

Jak mówią onkolodzy, pierwszą podstawową sprawą jest samobadanie się, dokładna obserwacja ciała pozwala np. dostrzec na skórze zmiany, które mogą świadczyć o raku skóry. Co więcej, kobiety powinny sprawdzać swoje piersi, a mężczyźni jądra. Jeśli chodzi o badania kontrolne, kobietom zaleca się wykonywanie cytologii co najmniej raz na trzy lata, a po czterdziestce raz do roku . Mężczyźni w dojrzałym wieku powinni raz do roku chodzić do urologa.

WHO przypomina, że poza genetyką, za rozwój raka nierzadko odpowiada styl życia. Organizacja wymienia pięć głównych czynników mających związek z pojawieniem się nowotworów: nadmierna waga, małe ilości owoców i warzyw w diecie, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i picie alkoholu. Eksperci WHO zalecają, aby w kontekście nowotworów zwracać szczególną uwagę na następujące objawy: trudno gojące się rany, nowe narośla, krwawienia z różnych części ciała, przedłużające się problemy z niestrawnością i uporczywe infekcje gardła. Najczęstsze nowotwory to: , , , prostaty, skóry i żołądka.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy