Strona głównaChorobyRak coraz powszechniejszy - niemal dwa miliony zgonów rocznie więcej w ciągu dekady

Rak coraz powszechniejszy - niemal dwa miliony zgonów rocznie więcej w ciągu dekady

Jak obliczyli Amerykanie, liczba zgonów z powodu raka wzrosła do 10 milionów, a liczba nowych przypadków wzrosła do ponad 23 milionów na całym świecie w 2019 roku.
Rak coraz powszechniejszy - niemal dwa miliony zgonów rocznie więcej w ciągu dekady [fot. pasja1000 from Pixabay]
Na początku dekady, czyli w 2010 roku, całkowita liczba zgonów z powodu wyniosła 8,29 mln na całym świecie, a liczba nowych przypadków raka - 18,7 mln; w końcu dekady zaś wskaźniki te wzrosły odpowiednio o 20,9 proc. i 26,3 proc.

Naukowcy oszacowali obciążenie rakiem na całym świecie, w 204 krajach i terytoriach. Odkryli, że rak był drugi, po chorobach sercowo-naczyniowych, jeśli chodzi o ilość zgonów, wskaźnik DALY (disability-adjusted life years, lata życia skorygowanych niepełnosprawnością) i wskaźnik YLL (years of life lost, utraconych lat życia) wśród 22 grup chorób i urazów. Najmniej korzystny wskaźnik DALY miał związek z: rakiem tchawicy, oskrzeli i , rakiem okrężnicy i odbytnicy, rakiem , rakiem piersi i rakiem . Rak tchawicy, oskrzeli i płuc był główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu w 119 krajach i terytoriach wśród mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka był .

Równocześnie ustalono, że jakkolwiek bezwzględne obciążenie nowotworami zwiększyło się w latach 2010-2019, globalne wskaźniki śmiertelności uwzględniające wiek i zachorowalność spadły odpowiednio o 5,9 proc. i 1,1 proc. Odnotowano też spadek umieralności standaryzowany według wieku w 131 krajach i terytoriach, a wskaźnik zachorowalności - w 75 krajach i terytoriach. Chociaż to obiecujący wynik, naukowcy ostrzegają, że z powodu COVID-19 mogą mieć miejsce komplikacje w opiece onkologicznej. Skutki pandemii dla wyników leczenia raka nie zostały jeszcze ocenione.

Odnotowywane spadki nie rozkładały się równomiernie. Najkorzystniejsze wyniki uzyskano w miejscach o najlepszym wskaźniku społeczno-demograficznym, który uwzględnia poziom dochodu na mieszkańca, średnią ilość lat nauki i współczynnik dzietności dla osób poniżej 25 roku życia.
Zapewnienie, że globalny postęp w walce z rakiem jest sprawiedliwy, ma kluczowe znaczenie. Będzie to wymagało wysiłków na rzecz zmniejszenia rozbieżności w profilaktyce raka, leczeniu i przeżyciu, a także uwzględnienia lokalnych potrzeb i wiedzy w krajowych planach kontroli raka - mówi dr Jonathan Kocarnik, główny autor badania.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy