Strona głównaChorobyRak jajnika: zabójca Polek

Rak jajnika: zabójca Polek

Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest obchodzony już po raz szesnasty. Ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, ma przypominać o zagrożeniu, jakie stanowią choroby onkologiczne i mobilizować systemy ochrony zdrowia do podejmowania stosownych działań prewencyjnych i naprawczych. W tym roku Polskie Towarzystwo Onkologiczne wskazuje na konieczność poprawy leczenia chorych na raka jajnika. Umieralność na ten nowotwór w Polsce jest o 15% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.
Rak jajnika: zabójca Polek [© sognolucido - Fotolia.com] Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) od lat działa na rzecz poprawy jakości leczenia chorych na nowotwory w Polsce. Wśród projektów zainicjowanych lub wspieranych przez PTO znalazła się m.in.: ustawa antynikotynowa, Strategia zwalczania raka piersi oraz raka jelita grubego czy Strategia Walki z Rakiem 2015-2024. W tym roku PTO postuluje poprawę leczenia chorych na raka jajnika – nowotworu trudnego do wczesnego wykrycia. Umieralność na ten nowotwór w Polsce jest o ponad 15% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.

Rak jajnika – brak skriningu, późna diagnoza, złe rokowania

Wśród nowotworów najczęściej występujących u kobiet, plasuje się na piątym miejscu (5% wszystkich zachorowań na raka wśród kobiet) – po raku piersi (20%), (10%), płuca (9%) i trzonu macicy (7%). Pod względem umieralności zajmuje natomiast czwartą pozycję (12%).

To najgorzej rokujący nowotwór ginekologiczny. Głównym tego powodem jest fakt, iż nie ma żadnej skutecznej metody diagnostycznej, która umożliwiłaby jego rozpoznanie w początkowej fazie rozwoju. W efekcie, około 70% przypadków zachorowań jest diagnozowanych w III lub IV stadium zaawansowania (wg skali FIGO), gdy rokowania są złe. Wiadomo jednak, że najwyższe ryzyko zachorowania wiąże się z występowaniem mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Mutacje te odpowiadają m.in. za dziedziczne występowanie raka jajnika oraz raka piersi. Oznacza to, że wykrycie obecności mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 stanowi jeden z czynników ryzyka zachorowania, a jednocześnie jest czynnikiem rokowniczym i predykcyjnym w leczeniu chorych na raka jajnika.

Postulaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Twórcy „Strategii zwalczania nowotworów złośliwych jajnika w Polsce” wyodrębnili obszary, w których rekomendują wprowadzenie zmian, co mogłoby znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania, poprawić wcześniejsze wykrycie i leczenie tego podstępnego nowotworu. Wyznaczyli cztery priorytety, od których – ich zdaniem – należałoby zacząć. Są to:
  1. skuteczna identyfikacja i objęcie poradnictwem genetycznym kobiet obciążonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka jajnika;
  2. zapewnienie dostępu do chirurgicznego postępowania (usunięcia przydatków oraz ewentualnie macicy), zmniejszającego ryzyko w grupie kobiet zagrożonych zachorowaniem na raka jajnika;
  3. wdrożenie mechanizmów stałej poprawy jakości leczenia;
  4. usprawnienie i poprawa jakości diagnostyki histopatologicznej i genetycznej, od których uzależnione jest właściwe rozpoznanie i wdrożenie optymalnego postępowania terapeutycznego. Konieczne jest wprowadzenie zasad i kryteriów akredytacji laboratoriów zapewniających prawidłową diagnostykę.
– Do najpilniejszych zmian, postulowanych przez PTO, należy wprowadzenie oznaczania mutacji w jako standardowego, finansowanego ze środków publicznych, postępowania u każdej pacjentki chorej na raka jajnika. Badanie to może pomóc w opracowaniu indywidualnego sposobu opieki nad chorą oraz członkami jej rodziny – podkreśla prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth, Prezes Zarządu PTO.

Określenie tej mutacji jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, może mieć wpływ na dobór odpowiedniej celowanej terapii inhibitorami PARP w czasie nawrotowej choroby, po leczeniu platyną, po której uzyskano częściową lub całkowitą odpowiedź. Po drugie, może wspierać proces wczesnej identyfikacji osób z grupy ryzyka i objęcia ich regularnym nadzorem onkologicznym.

Taki sam postulat sformułowało Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej w wydanych w październiku 2015 roku „Rekomendacjach PTGO dotyczących diagnostyki i leczenia raka jajnika”: „Z uwagi na istotną rolę w profilaktyce oraz w leczeniu, wszystkie chore z rakiem jajnika powinny mieć przeprowadzoną konsultację genetyczną oraz przeprowadzone badanie oceniające występowanie mutacji w genie BRCA 1/2. Stwierdzenie u chorej mutacji w tych genach ma znaczenie prognostyczne, predykcyjne oraz wskazuje także na wysokie ryzyko raka piersi i pozwala na objęcie zdrowych nosicielek z jej rodziny odpowiednią opieką i działaniami zmniejszającymi ryzyko wystąpienia raków piersi i jajnika.”

W zamierzeniu autorów, opracowana „Biała Księga – Strategia zwalczania nowotworów złośliwych jajnika w Polsce” miała być wstępem do dalszej dyskusji publicznej, angażującej środowisko pracowników ochrony zdrowia, przedstawicieli władz i administracji oraz grupy pacjenckie.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 04:29:21, 02-02-2016 cwieta

    Moje Zdrowie To Rodzina W Wieku 63 Lat Po Operacji Hysterectomia Totalis Abdominalis Cum Adnexibus
    W Wieku 49 Lat.I Jeszcze Żyje ,
  • 17:39:38, 28-02-2016 Seniorita65

    Jako,że rak jajnika jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów warto regularnie wykonywać badania u ginekologa.Dodatkowo można wykonać badanie genetic lab dzięki,któremu poznajemy ryzyko zachorowania na raka jajnika,jelita,płuc,piersi itp.
  • 18:16:14, 17-03-2016 ~gość: 91.193.71.xxx

    We wszystkich krajach, średnia długość życia 60-80 lat, aw tym wieku, zazwyczaj wszystkich chorych i osłabionych, ale wraz z pojawieniem się komputerów staje się krucha młodzieży. Wraz z wiekiem przychodzi choroba w ogóle - w starości. W starszym wieku, zmniejszonej masy i szpiku kostnego, korpus odkształca się, zmniejszając niezawodność zamknięcia zaworów, zmarszczek, siwych włosów i łysienie, zwiększa się biologiczny wiek narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych oraz komórek zashlakovyvayutsya, zmniejszone wydzielanie hormonów i enzymów, zmniejszoną aktywność fizyczną i umysłową. Według przestrzeni informacyjnej diagnoza ICD (diagtor.com.ua) piku 19 lat rozwoju człowieka, a następnie więdnięcia, starości, a to z powodu niewłaściwego sposobu życia. Co robić?
    Dziś technologia ICD znaleźć zdrowy sposób życia, który pozwala pozbyć się wszystkich chorób, w tym raka, alergie, zawały serca ..., przystanek początek starości i odmłodzić organizm. Wiele dziesiątki ludzi, którzy zmienili do tego sposobu życia, pozbyć się ich chorób oraz zmniejszenie ich biologiczny wiek narządów wewnętrznych od 40-80 lat do 20 lat, zwiększenie czasu pomiędzy podziału komórek nerwowych z 200-300 dni do 666 dni, co odpowiada wzrostowi całe życie.
    Zdrowy styl życia obejmuje aktywności fizycznej, przyjęcie zdrowej żywności, regularne oczyszczanie organizmu poprzez odpowiednie spożycie płynów żywnościowych i wodą użytkową. I to wszystko jest proste i przyjemne, nie ma lekarstwa.
    Ermakov PP, profesor
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy